Beş askere daha Poyrazköy sorgusu

Beş askere daha Poyrazköy sorgusu
Beş askere daha Poyrazköy sorgusu

İfadeleri alınan bir astsubay ile dört subay serbest bırakıldı.

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy’de İSTEK Vakfı’na ait arazide ele geçirilen silahlar ve azınlıklara yönelik suikast iddialarını içeren belgelerle ilgili olarak beş askerin daha ifadesi alındı. Dördü subay biri astsubay beş kişi savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından telefonlarının dinletildiği öne sürülen İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin de adliyeye geldi.
Geçen nisan ayında yapılan bir ihbar üzerine Poyrazköy’de Bedrettin Dalan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu İSTEK Vakfı’na ait arazide arama başlatılmıştı. Yapılan ihbarda, Dalan’ın arazisine gömülen mühimmatın yine Ergenekon’da tutuklanan emekli albay Levent Göktaş’a bağlı bir birlik tarafından, eylem yapılmak amacıyla gömüldüğü öne sürülmüştü. Soruşturma kapsamında tutuklanan bazı zanlılarda özellikle Ermeni cemaatine üye kişilerin adreslerinin bulunduğu ve suikast planlandığı da iddia edilmişti. Soruşturma kapsamında iki haftadır bazı askerler gruplar halinde sorgulanmaya başlandı. Bu kapsamda dördü subay, biri astsubay beş asker daha dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi ve ifade verdi. Askerler serbest bırakılırken, bu kişiler hakkında denetimli serbestlik uygulaması yönündeki talep ise mahkeme tarafından reddedildi. 

Başsavcı Beşiktaş’ta
Öte yandan Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından dinlettirildiği öne sürülen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin de sabah erken saatlerde Beşiktaş’taki adliye binasına geldi. Adliyede yaklaşık bir saat kalan Başsavcı Aykut Cengiz Engin, basın mensuplarının telefonunun dinlenmesine ilişkin sorularını yanıtsız bıraktı. Başsavcı Aykut Cengiz Engin, “Bir şey yok arkadaşlar, idari işlerle ilgili, personelle ilgili görüştüm“ diyerek adliyeden ayrıldı. (Radikal)