Beş ayda beşi subay 50 şehit

Erzincan'ın Kemah ilçesinde şehit düşen Jandarma Komando Onbaşı Ahmet Bilgiç, Astsubay Kadir Aydın'ın 16 Ocak 2007'de Diyarbakır Lice'de şehit olmasından bu yana Türkiye'nin PKK'yla mücadelede şehit verdiği 50. mehmetçik oldu.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Erzincan'ın Kemah ilçesinde şehit düşen Jandarma Komando Onbaşı Ahmet Bilgiç, Astsubay Kadir Aydın'ın 16 Ocak 2007'de Diyarbakır Lice'de şehit olmasından bu yana Türkiye'nin PKK'yla mücadelede şehit verdiği 50. mehmetçik oldu.
PKK, her yıl olduğu gibi kış öncesi 1 Ekim 2006'dan geçerli olmak üzere 'ateşkes' ilan etmişti. PKK'nın ateşkes süresince sadece savunmada kalacağı ve eylem yapmayacağı ileri sürülmüştü. Söz konusu açıklamanın ardından, kış koşullarının da etkisiyle bölgeden çatışma ya da saldırı haberi gelmemişti. Türk Silahlı Kuvvetleri aynı dönemde PKK'ya yönelik operasyonlarını sürdürmüştü. Bu operasyonlardan birinde PKK ile çıkan çatışmada 2007 yılında ilk verilen şehit Lice'de yaşamını yitiren Astsubay Kadir Aydın olmuştu. Ocak ayından bu yana verilen şehitler, olay yerleri ve memleketleri şöyle:
16 Ocak Diyarbakır-Lice (Operasyonda çatışma): Astsubay Kadir Aydın
23 Mart Diyarbakır-Dicle (Uzaktan kumandalı mayın): Er Tanju Çankaya, Er Emrah Çetin, Er Muharrem Yanlız.
7 Nisan Bitlis-Hizan (Mayın): Asteğmen Sertaç Uzun, Uzman Çavuş Hakan Han, Uzman Çavuş Kaşif Arslan, Er Şeref Bulut, Uzman Çavuş Muhterem Yağbasan.
8 Nisan Bingöl-Yayladere (Çatışma): Uzman Çavuş Hasan Yollu, Onbaşı Mikdat Sümer, Ramazan Özen, Er Halim Atlas.
16 Nisan Tunceli (Çatışma): Uzman Çavuş Ahmet Güngör.
21 Nisan Bingöl-Genç (Çatışma): Onbaşı İkram Cirit.
23 Nisan Hatay-Hassa (Çatışma): Er Salih Bolamanlı, Asteğmen Metehan Atmaca.
25 Nisan Şırnak (Çatışma): Çavuş Mustafa Kirazoğlu.
25 Nisan Şırnak (Mayın): Er Ramazan Avcı.
26 Nisan Bitlis-Çeltikli (Mayın): Astsubay Nadir İpek.
27 Nisan Ağrı-Doğubayazıt (Çatışma): Er Şeyhmus Öncül.
3 Mayıs Hakkâri-Çukurca (Mayın): Er Sedat Karacan.
3 Mayıs Diyarbakır-Lice (Çatışma): Üsteğmen Muhammet Ali Demir.
5 Mayıs Şırnak (Çatışma): Er Servet Yıldırım, Er Ayhan Demirci.
15 Mayıs Diyarbakır-Dicle (Mayın): Teğmen Halil Demirörs.
18 Mayıs Diyarbakır-Lice (Çatışma): Üsteğmen Muhammed Ali Demir.
24 Mayıs Şırnak-Güçlükonak (Uzaktan kumandalı mayın): Uzman Çavuş Bayram Bolat, Uzman Çavuş Atıf Günkan, Uzman Çavuş Vedat Dayıoğlu, Uzman Onbaşı Bekir Çakır, Çavuş Samet Kırbaş, Er Mahir Yıldırım.
29 Mayıs Hakkâri-Çukurca (Mayın): Er Servet Aktaş.
4 Haziran Tunceli-Pülümür (Karakol baskını): Eraslan Güngör, Burhan Yalçın, Eyüp Yabangülü, Mustafa Aslan, Emrah Kayadelen, İlhan Sağlam, Erdem Erkaçtı.
7 Haziran Siirt-Şirvan (Mayın ve çatışma): Jandarma er Kadir Yalçın, Jandarma Komando er Tolga Kargıoğlu, Jandarma Kıdemli Uzman Çavuş Serbülent Yalçın, Jandarma Üstçavuş Mustafa Kömürcü.
9 Haziran Şırnak-Güçlükonak (Uzaktan kumandalı mayın): Piyade Yarbay Melih Gülova, Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu, Hasan Güreşen.
10 Haziran Şırnak (Çatışma): Jandarma er Murat Kahraman.
11 Haziran Erzincan-Kemah (Çatışma): Jandarma Komando Onbaşı Ahmet Bilgiç.
15 sivil ve altı korucu
Yıl başından bu yana PKK'nın eylemleri nedeniyle biri çocuk 15 sivil yaşamını kaybederken 100'ün üzerinde sivil de yaralandı. Yılbaşından bu yana hayatını kaybeden geçici köy korucusu sayısı da altı oldu. PKK'nın bu yıl içinde sivillere yönelik eylemleri ve sonuçları ise özetle şöyle:
28 Şubat Siirt-Pervar (Bomba): Yusuf Aydınalp.
12 Mayıs İzmir-Bornova (Bomba): Hatem Kaval.
21 Mayıs Ankara-Ulus (Canlı bomba): İsa Kalkır, Tuba Yamı, Muzaffer Savaş, Ferhat Kanat, Bilal Genç, Serdar Karayiğit, Selahattin Deniz
31 Mayıs Bingöl- Kartal Köyü (Orman baskını): Ramazan Çağatay, Sıddık Çağatay, Hamza Çakar ve Cevdet Çakar
6 Haziran 2007 Şırnak (Mayın): Hamit Batmaz, Rıdvan Bahçi
En çok şehit 1994'te
Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 12 Nisan'da yaptığı açıklamaya göre; teröre 1992'de 496, 1993'de 538, 1994'te 867, 1995'de 615 şehit verildi. Buna karşın 2005'te 92, 2006'da 87 asker şehit oldu. Yürütülen operasyonlarda, 1 Nisan 2007'den bugüne, 75'i ölü, 62'si sağ ve 24'ü de teslim olmak kaydıyla toplam 161 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.