Beş aydır ilk kez anneye bakış...

Beş aydır ilk kez anneye bakış...
Beş aydır ilk kez anneye bakış...

Babası tarafından Türkiye?de yetiştirilmek istenen Kader, beş ay önce ayrıldığı annesini dün ilk kez adliyede gördü. FOTOĞRAF: DHA

GAZİANTEP - Japon Michiko Deniz, Türk eşinin kendisinden ‘kaçırdığı’ dört yaşındaki kızı Kader’i görebilmek ve velayetini alabilmek için Japonya’dan Gaziantep’e giderek hukuk mücadelesi başlattı.
Tokyo’da işçilik yapan 45 yaşındaki Michiko, beş yıl önce Gaziantep’ten bu kente turist olarak giden 32 yaşındaki Fevzi Deniz’le evlendi. Çiftin, 2005’te bir kızları dünyaya geldi. Aile, kızları ‘Kader’le geçen yılın kasım ayında, Fevzi Deniz’in Gaziantep’te oturan ailesine ziyarete geldi. Ancak, iddiaya göre, Fevzi Deniz tartıştığı eşini, “Ben Kader’i alıp gelirim” diye kandırarak ülkesine yolladı. Bir süre sonra da baba Fevzi Deniz Japonya’ya döndü, ancak çocuğunu Gaziantep’te anne ve babasının yanına bıraktı. Kızıyla telefonda bile görüşemediğini söyleyen Michiko Deniz, Japonya Büyükelçiliği’ne başvurdu. Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği Hukuk Müşaviri Keiko Torigoe ile birlikte Gaziantep’e gelen Michiko Deniz, Başsavcılık’a dilekçe vererek çocuğunun kendisine verilmesini, eşi hakkında da dava açılmasını istedi.
Bunun üzerine minik Kader, babası, babaannesi ve dedesi bir avukat gözetiminde Gaziantep Adliyesi’ne götürüldü. Anne ile kızının buluşma anında duygusal anlar yaşandı. Kader’in annesine, “Anne neden geç geldin?” diye sorduğu belirtildi. Savcılıkta ifade veren anne, boşanmayı düşünmediğini, kızı ve eşiyle Japonya’ya dönmek istediğini söyledi. Baba ise Gaziantep’e yerleşeceğini belirtti. Savcı, çocuğun bir hafta dedede kalması, bu sürede çiftler uzlaşamazsa velayet davası açılması yolunda görüş bildirdi. (dha)