Beş bin kişi Dink için yürüdü

Suikastı protesto etmek için Taksim’de bin kişiyle başlayan yürüyüş korteji katılımlarla 5 bin kişiyi aştı.

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesini protesto etmek için Taksim’de bin kişiyle başlayan yürüyüş yol boyunca katılımlarla 5 bin kişiyi aştı. Yürüyüşçüler sloganlar atarak Dink’in vurulduğu Halaskargazi Caddesi'ndeki gazete binası önüne geldi. Kitle adına açıklama yapan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, şöyle konuştu:
"Hepimizin ve Türkiye’nin başı sağolsun. Dink büyük yurtsever ve Türkiye sevdalısıydı. Onun mücadelesini demokrasiden yana olan, demokrasiye insan haklarına inanan ve bu yolda mücadele edenlerin devam ettirecektir. Hrant Dink’e atılan kurşun demokrasiye ve Türkiye’ye atılmıştır. Irkçıların oyununa gelmeyin, herkesin soğukkanlı olması lazım. Bu saldırıları demokrasi güçleri püskürtecektir."
200 örgütün Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yarın (20 Ocak Cumartesi) saat 12.00’de basın toplantısı yapacağını bildiren Çelebi, "Tek başına kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz" diyerek demokratik kurumları toplantıya davet etti.
Halaskargazi Caddesi 192 numarada bulunan Sebat Apartmanı önünde Hrant Dink’in fotoğrafları, karanfiller ve mumlar konuldu. Mumların sönmemesi için fotoğrafların önünde sabaha kadar nöbet tutulacağı belirtildi.