Beş çocuğa 25'er yıl hapis talebi

DİYARBAKIR - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen yılki Diyarbakır gezisi sırasında yapılan izinsiz gösteriye katılan beş  çocuk hakkında 25’er yıl hapis cezası istendi.
Erdoğan’ın 20 Ekim 2008 günü Diyarbakır’a gerçekleştirdiği geziyi protesto etmek  için düzenlenen yasadışı gösteriye katıldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan ve yaşları 15-18 arasında değişen tutuksuz sanıklar F.G, M.A, Ş.A, B.Ç ve B.S’nin yargılanmasına 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Savcı  mütalaasında, Roj TV’den yapılan yayında Başbakan’ın gezisi sırasında kepenk ve araç kontaklarının kapatılması,  yönünde çağrıda bulunulduğunu belirtti. Savcı bu çağrılar üzerine Diyarbakır’da gösteriler düzenlendiğini kaydetti.
Mütalaada, beş çocuğun da bu gösterilere katıldıkları öne sürüldü. Sanıkların bu eylemleriyle PKK adına suç işlediğini savunan savcı, beş çocuğun 25’er yıl hapisle cezalandırılmalarını istedi. Savcı, mütalâsında sanıkların yaşlarının küçük olması nedeniyle verilecek olan mahkûmiyet ile birlikte cezalarında indirim yapılmasını da telep etti. (dha)