Beş çocuktan birinin boyu kısa

Türkiye'de çocuklarını emziren annelerin oranının yüzde 95.2, ortalama emzirme süresinin de 12 ay olduğunu belirten Hacettepe...

İSTANBUL - Türkiye'de çocuklarını emziren annelerin oranının yüzde 95.2, ortalama emzirme süresinin de 12 ay olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Sevinç Yücecan, "Çocuklar uzun bir süre emzirilmelerine karşın ek besine erken yaşlarda başlatılıyor" dedi.
Bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmelerinin sağlıklı gelişmeleri açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Yücecan, şöyle konuştu: "Anne sütü bebeğin yaşamının ilk aylarında gereksinimi olan tüm besinleri içeriyor. Ayrıca annenin antikorları süt aracılığı ile bebeğe geçiyor. Bu da bebeği hastalıklara karşı bağışıklı hale getiriyor. Araştırmalara göre Türkiye'de her beş çocuktan biri yaşına göre kısa, 24-59 aylık çocukların yüzde 20'si bodur. Beş yaşındaki çocukların yaklaşık dörtte biri kronik olarak yetersiz besleniyor, yüzde 8'i ise ciddi şekilde kronik beslenme bozukluğu gösteriyor. Beş yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 60'ına da yetersiz beslenme neden oluyor. Enfeksiyonlara direnci azaltan demir yetersizliği anemisine 0-5 yaş arası çocukların yüzde 50'sinde rastlanıyor."