Beş dakikada Kabataş...

Eminönü ile Kabataş arasındaki mesafeyi beş dakikaya indiren tramvay hattı, dün hizmete girdi. Galata Köprüsü'nden geçecek olan 2.8 kilometre uzunluğundaki tramvay, 5.3 milyon dolara mal oldu.

İSTANBUL - Eminönü ile Kabataş arasındaki mesafeyi beş dakikaya indiren tramvay hattı, dün hizmete girdi. Galata Köprüsü'nden geçecek olan 2.8 kilometre uzunluğundaki tramvay, 5.3 milyon dolara mal oldu.
Eminönü-Kabataş arasındaki trafik sorununu azaltmak için
açılan tramvay hattı, Galata Köprüsü üzerinde düzenlenen törenle açıldı. Tramvayın açılışı, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Tramvayın ilk seferinde vatmanlığını Topbaş yaptı.
Eminönü-Kabataş hattındaki tramvay seferleri 2.5 dakikada bir yapılacak. Bir yolcunun istasyonda bekleme süresi, ortalama 20 saniye olacak. Vagonlar 204'ü ayakta, 68'i oturarak, toplam 272 yolcu alabilecek. Hatta saatte 10 bin yolcu taşınması hedefleniyor.
5.3 milyon dolarlık hat
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, raylı sistemlerine büyük önem verdiklerine işaret ederek, yeni hattın daha sonra Beşiktaş'a ve 4. Levent'e bağlanacağını anlattı. İETT Genel Müdürü Muammer Kantarcı da, Londra'nın ulaşımının yüzde 25, New York'un yüzde 32, Paris ve Tokyo'nun yüzde 49, Moskova'nın yüzde 51 oranında raylı ulaşım sistemleri ile sağlandığını belirtti. Hattın 5 milyon 300 bin dolar olan masrafları,
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın öz sermayesinden karşılandı.


    http://www.radikal.com.tr/7363447363440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.