Beş günde H1N1'den 112 kişi öldü

Beş günde H1N1'den 112 kişi öldü
Beş günde H1N1'den 112 kişi öldü

Okulda aşı olan çok az: Tekirdağ?ın Şarköy ilçesinde domuz gribi aşılanmasına dün başlandı. Ancak 800 öğrencisi bulunan Şarköy Cumhuriyet İlköğretim Okulu?nda sadece 11 öğrenci aşı oldu. Diğer okullarda da durum farksız. FOTOĞRAF: NURİ ÇAĞLAR / DHA

ANKARA - Domuz gribinden son 3 günde 57, son beş günde ise 112 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, yaşamını yitirenlerin sayısının 353’e ulaştığı bildirildi.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, halk arasında domuz gribi olarak bilinen “Pandemik gripten” hayatını kaybedenlerin sayısı 353’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı, 7 Ocak günü yaptığı açıklamada ölenlerin sayısını 296, 5 Ocak günü yapılan açıklamada da 241 olarak açıklamıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Vefat edenlerin 121’i (yüzde  35) 50 yaş altındaki daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerdir. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 306’dır. 98 hastamızın tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 102 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.

‘Aşılanın’ çağrısı
Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Aşı aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerimizde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Gebelerimiz için temin edilen adjuvansız aşılar halen sadece gebe olan vatandaşlarımıza uygulanmaktadır ve bunlar dışındaki gruplarda uygulanması söz konusu değildir. Son günlerde vatandaşlarımızın aşıya artan talepleri tüm sağlık kuruluşlarında aşı yapılması suretiyle karşılanmaktadır. Gebeler için temin edilen aşılarımız ise gebe takiplerinin yapıldığı Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri, Ana ve Çocuk Sağlığı Merkezleri ile belirenmiş diğer sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır.
Halen gebelerimize, 6 ay 50 yaş arasındaki tüm vatandaşlarımıza ve 50 yaşın üstündeki kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza, ayrıca kritik kamu hizmetlerinde görev yapan vatandaşlarımıza yaş sınırlaması olmaksızın aşı uygulamasına devam edilmektedir. 10 yaş altında olup ilk aşı dozlarının üzerinden en az 3 hafta geçmiş olan çocuklarımızın ikinci doz aşılarını yaptırmaları önem arz etmektedir. Okul çağında olan ve velilerince aşılanmaları uygun görülen çocuklarımızın okullarda aşılanmalarına devam edilmektedir.” Ancak bu açıklamaya karşın okullarda aşı olan öğrencilerin sayısının çok az olması dikkat çekti. (Radikal)