Beş iğneyle uyutulamayan ayı kaçtı: Beş yaralı!

Beş iğneyle uyutulamayan ayı kaçtı: Beş yaralı!
Beş iğneyle uyutulamayan ayı kaçtı: Beş yaralı!

Muhabir Bostancı (solda) kaçarken kaybettiği kamerayı fındıklıklarla uzun süre aradı. FOTOĞRAFLAR: SELİM BOSTANCI / AA

BARTIN - Domuz tuzağına takılan ayı, iğneyle uyuşturulmak istenirken kurtuldu.  Ayıdan kaçan beş kişi yaralandı. Anadolu Ajansı muhabiri Selim Bostancı da yaralıların aranda. Ayının elde malzeme olmadığı için kedi ve köpekleri uyuşturmakta kullanılan iğnelerle uyutulmaya çalışıldığı anlaşıldı!
Bartın’ın Kurucaşile ilçesi Hacı köyündeki fındılık alanda bir ses duyan köylüler, bölgeye gittiklerinde domuz için kurulan çelik tuzağa bir ayının takıldığını gördü. Jandarmaya haber verildi. Jandarma ekipleri, güvenlik önlemleri alarak İlçe Tarım Müdürlüğü ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkililerine haber verdi.
Ancak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerinin beş kez tüfekle uyuşturucu iğne attığı ayı, herhangi sakinleşme belirtisi göstermedi. Ekibin yaban hayvanlarına yönelik iğneleri olmadığı için köpek ve kediler için kullanılan uyuşturucularla müdahale ettiği anlaşıldı. Ayı altıncı denemede  ayağına dolanan çelik halatın bağlı olduğu fındık ağacını kökünden sökerek kalabalığa doğru koşmaya başladı. 
Bir jandarma ayıya ateş ettiyse de tutturamadı. ormanlık alana kaçarken Anadolu Ajansı muhabiri Bostancı, ayıdan kaçarken atladığı çukurda kafasını çarpması sonucu, İlçe Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekimi Mehmet Elevli, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ercan Yeni, Bartın Televizyon Kanalı Haber Müdürü Ayhan Acar ile bir astsubay da düşme nedeniyle yaralandı. Şube Müdürü Yeni’nin kaçarken arı kovanlarının üzerine atlayarak devirdiği, ancak herhangi önemli yara almadığı öğrenildi. Bostancı kamerasını fındıklıklarda uzun süre aradıktan sonra bulabildi. 

Ayıda insanlık varmış!
Veteriner hekim Elevli, ayıya mecburen kedi ve köpekler için kullanılan uyuşturucu iğnelerin atıldığını  anlatırken “Bizden birini parçalayabilirdi. Ölümden döndük. Ayıda insanlık varmış bizi serbest bıraktı. Çok büyük bir hayvandı. Şans eseri kurtulduk. Nasıl kaçtığımı hatırlamıyorum” dedi. (aa)