Beş İslami derneğin yükselişi

AKP'nin beş yıllık iktidar dönemi, beş ayrı İslami yardım derneğinin yükselişine sahne oldu. AKP'ye yakın Deniz Feneri, Nur cemaatinin Kimse Yok Mu ile Aziz Mahmut Hüdai Vakfı'na yakın İstanbul Uluslararası...

İSTANBUL - AKP'nin beş yıllık iktidar dönemi, beş ayrı İslami yardım derneğinin yükselişine sahne oldu. AKP'ye yakın Deniz Feneri, Nur cemaatinin Kimse Yok Mu ile Aziz Mahmut Hüdai Vakfı'na yakın İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Dayanışma Derneği, 'kamu yararına çalışan dernek' statüsüne alınarak, vergiden indirim, muafiyet ve izinsiz para toplama hakkı kazandı.
Deniz Feneri Derneği (DFD): Kanal 7'deki 'Deniz Feneri' programıyla ünlenen grup 1998'de dernekleşti. Popülerleşmesinin bir sebebi de başkanı Uğur Arslan'ın 'Karagümrük yanıyor' adlı şiir albümü çıkarması ve oyuncu olmasıydı. 2004'te 'kamu yararına dernek' oldu.
Kimse Yok Mu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği: 2002 yılında Nur cemaatine ait Samanyolu TV'deki aynı adlı programla ortaya çıktı. Geçen yıl 16 Şubat'ta 'kamu yararına çalışan dernek' statüsünü alan dernek, gıda ve kardeş aile kampanyası başlattı, iftar çadırları kurdu, Bingöl, Endonezya ve Pakistan depremlerinde, Lübnan'daki İsrail saldırısı sırasında çalışma yürüttü.
İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği (IBS): Aziz Mahmut Hüdai cemaati tarafından 1994 yılında kuruldu. Azerbaycan'da şubesi var. İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) bünyesinde kurulan İslam ülkeleri insani yardım platformunun kurucuları arasında IBS de var. Geçen yıl 'kamu yararına çalışan dernek' statüsüne alındı.
Can Suyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (CSD): Saadet Partisi'nin yardım örgütü olarak bilinen CSD, iki yıl önce kuruldu. Derneğin adı, İsrail'in Lübnan'daki saldırısı sonrasında başlattığı destek kampanyasıyla duyuldu. Halen birçok İslam ülkesine yardım gönderiyor.
İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (İHH): Bosna Savaşı'nda Türkiye'deki yardımları organize eden İslamcı gruplar, daha sonra da Çeçenistan'a yönelmişlerdi. Bu gruplar 1995 yılında toplanarak, İHH'yi kurdu. Müslümanların yaşadığı tüm ülkelerde yardım ağına sahip olan İHH, SP'lilerin CSD'yi kurup dernekten ayrılmasıyla radikal çizgiye yerleşti. İHH, 1998'de, 'Bosna Hersek' için toplanan 36 trilyon liranın Refah Partisi'ne aktarıldığı 'Mercümek skandalı'yla ünlü.