'Beş İZAYDAŞ daha olsa Türkiye AB'yi yakalar'

Türkiye'nin tehlikeli atıklar konusunda AB'yi yakalayabilmesi için gereken reçete bulundu. Türkiye'nin İzmit'teki İZAYDAŞ'tan daha büyük beş atık yakma ve depolama tesisine daha ihtiyacı olduğunu söyleyen Çevre ve...

ANKARA - Türkiye'nin tehlikeli atıklar konusunda AB'yi yakalayabilmesi için gereken reçete bulundu. Türkiye'nin İzmit'teki İZAYDAŞ'tan daha büyük beş atık yakma ve depolama tesisine daha ihtiyacı olduğunu söyleyen Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Aydın Yıldırım, "Özellikle yakma konusunda beş tesis daha faaliyete geçerse Türkiye, ortalama bir AB ülkesi standardına ulaşacak" dedi.
Yıldırım'ın verdigi bilgiye göre Türkiye yılda 1.12 milyon ton tehlikeli atık üretiyor. Atıklar İZAYDAŞ ve PETKİM'de yakılıyor. TÜPRAŞ da kendi atığını yakıyor. Bakanlıktan lisanslı bu üç tesisin atık yakma kapasitesi yıllık 60 bin 250 ton. Üç tesis atıkları yakmanın yanı sıra güvenli biçimde depoluyor. Böylece Türkiye yıllık 1.12 milyon ton atığının toplam 965 bin 250 tonunu (yakma ve depolama) işleyebiliyor.
Atık yağlar ne oluyor?
Peki ya atık madeni yağlar? Yıldırım, Türkiye'de bu konuda şu ana kadar 16 şirkete lisans verdiklerini, lisanslı tesislerde bertaraf edilen atık yağ miktarının 2004'te 3.3 bin tondan, 2006'da 12.8 bin tona ulaştığını söyledi. Geri kazanımı olmayan (2. ve 3. kategori) atık yağlar 23 tesiste, özellikle çimento fabrikaları için yakıt haline getiriliyor.
Geri dönüşüm çalışmaları sonucunda ekonomiye katkıda bulunan atıklardan biri de aküler. Türkiye'deki yıllık kurşun miktarının yüzde 20'si atık akülerden elde ediliyor. Türkiye'de 2005'te 10 bin ton atık akü, 24 ton atık pil toplandı. 2006'daysa 30 bin 662 ton atık akü ve 198.75 ton atık pile ulaşıldı.
Lastikler çimento fabrikasına
Çevre Yönetimi Genel Müdürü Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre atık lastiklerin çimento fabrikalarında yakıt haline getirilmesi için yönetmelik hazır. Bu konuda müteşebbislerin başvurusu bekleniyor. Tıbbi atıklar konusundaysa şu anda yakılmaları dışında herhangi bir yöntem üretilebilmiş değil.