Beş ortak 'cami-cemevi' daha yolda

Beş ortak 'cami-cemevi' daha yolda
Beş ortak 'cami-cemevi' daha yolda
'Cami-cemevi-aşevi' projesinde tepkilere rağmen geri adım atılmayacak. Sırada İstanbul Kartal, İzmir Çiğli, Çorum, Adana ve Gaziantep projeleri var.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara ’da önceki gün temeli atılan ve Fethullah Gülen’in önerisi, Cem Vakfı ile Alevi-Sünni işadamlarının desteğiyle yapılacak olan Cami-Cemevi-Aşevi projesi büyük ses getirdi. Bazı Alevi derneklerinin tepki göstermesi ve çıkan olaylara karşın projeden geri adım atılmayacak. Ankara’dan sonra beş ayrı kentte benzer proje hayata geçirilecek. Bu yerlerin İstanbul Kartal, İzmir Çiğli, Gaziantep, Adana ve Çorum olduğu öğrenildi. Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı Başkanı Kemal Kaya, projeye karşı çıkanlara diyalog çağrısı yaptı. Protestoların demokratik bir hak olduğunu söyleyen Kaya, “Bizler de onlar da medeni insanlarız. Kimin kafasında hangi soru işareti var ise bize aktarsın. Her türlü diyaloğa, soru işaretlerini gidermeye hazırız” dedi.
Projeyi yürütecek olan Hacı Bektaş-ı Veli Kültür, Eğitim, Sağlık ve Araştırma Vakfı’nda ikisi Sünni 10 yönetici bulunuyor. Kendisi de Alevi olan Vakıf Başkanı Kemal Kaya, Alevi kesimden gelen tepkileri anlamakta zorlandığını söyledi. Bu projenin cemevlerinin ‘statüsü’ açısından bir kazanım olduğunun altını çizen Kaya, karşı çıkanların en büyük kaygısı olan ‘Sünnileştirme-asimilasyon’ iddialarına da açıklık getirdi.

Devlet projesi değil
Alevileri Sünnileştirme gibi projeleri olmadığını vurgulayan Kemal Kaya şunları söyledi:
“Bu proje devlet projesi değildir. İki özel kuruluşun gönülleri kazanmaya dönük çalışmasıdır. İlk kez de uygulanmıyor. Bu model Hacı Bektaş’ta var. Biz her caminin yanına cemevi olsun demiyoruz. İhtiyaç olan yerlerde olabilir. Tarihte Alevilerin devletle sorunu olmuştur ama halk arasında Alevi-Sünni sorunu olmamıştır. Çorum, Maraş, Sivas olayları da böyledir. Dedeler, Alevilerin kanaat önderleridir. Cemleri de dedeler yapacak. Eğer ‘asimilasyon-Sünnileştirme’ gibi kaygıları olanlar varsa gelsinler cemleri denetlesinler.”

‘Mahalle baskısı var’

Mamak’ta Alevilerin yoğun yaşadığı Tuzluçayır’da temeli atılan proje polis müdahalesine yol açan gösterilere neden olmuştu. Vakıf yetkilileri, Alevilerin büyük çoğunluğunun projeyi desteklediği düşüncesinde. Bazı Alevi dedelerinin telefonla arayıp “Tarihe not düştünüz” sözleriyle destek verdiğini söyleyen bir vakıf yetkilisi, “Maalesef yoğun bir ‘mahalle baskısı’ yaşanıyor. Sessiz çoğunluk projenin yanında yer alıyor” dedi.

‘İyi niyetli dahi olsa olumlu adım değil’

Eski AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu: Sayın İzzettin Doğan’ın “Böyle bir kompleks inşa edilecek, parayı da onlar verecek” yaklaşımı rencide edicidir. 12 Eylül’ün ‘karıştır barıştır’ politikası akla geliyor. İnsanlar inançlarından mutludur; onları dönüştürücü çabalara gitmemelidir. Bu girişimi iyi niyetli dahi olsa, anlamlı ve olumlu bulmuyorum.
Şah Kulu Sultan Dergâhı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Taştekin: Keşke bu proje Başbakan veya Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilseydi. O zaman toplumsal barışa dönük bir adım olurdu. Gülen Cemaati ile parelel düşünen İzzettin Hoca’nın bu proje için Alevilerin fikirlerine başvurması gerekirdi. Sonunu düşünmeden ‘evet’ demesi bizi incitti, kendisini küçük düşürdü. Bizim talebimiz, cemevlerinin yasal statüye kavuşması ve laik devletin inanç merkezlerine karışmamasıdır. O para helal midir, değil midir; biz nereden bileceğiz? Burada nasıl ibadet yapacağız? Bizim itirazımız, kompleksin cemaat tarafından yapılmasınadır. Düşünün, Aleviler ramazan ayında buraya gitti, saz çaldı, o zaman ne olacak?
Hacı Bektaşi Veli Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: Alevi geleneğinde cami yoktur. Hacıbektaş Dergâhı’nda vardır fakat o da Osmanlı tarafından zorla yapılmıştır. Proje asimilasyon programıdır.
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu: Dayatmacı bir zihniyetin ürünü. Kabul edilemez. Tarihsel olarak tasavvufî akımlarla yakın ilişkisi olsa da Sünni/müteşerri İslam’da anlaşıldığı şekliyle klasik bir tarikat değildir. Cemevleri Alevi ibadethanesidir.

Sünni kesimdeki yanlış algı gidecek

‘Baba Mansur’ soyundan gelen Alevi kanat önderlerinden Seyit Derviş Tur: Cami-Cemevi Kültür Merkezi Alevi-Sünni kardeşliğini pekiştiren bir projedir. Protesto için sokağa çıkan canlarımız eski siyasetçilerdir. Çoğu şimdi derneklerimizin, federasyonlarımızın, vakıflarımızın başına geçtiler. Bunlar, Alevilerin bugüne kadar gelen hükümetlerle olsun bugünkü hükümetle olsun barışık olmasını istemezler.
‘Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir: “Fethullah Hoca’nın uzattığı samimi, dost eli, düşman eli değil. Protestolarla geri çevrilmemeli. İzzetin Hoca, samimi bir insan olduğu için Alevi kardeşlerimiz için uygun görüp, uygulamak istemiş.
Aydos Dernekler Federasyonu Başkanı Nurikan Akdemir: İnsanların ortak paydalarını bir arada yaşayabildiği, aynı yerde insanların birbirine, kimliğine saygı gösterdiği bu projeye destek veriyoruz. Sünni kesimde de Alevilik üzerine bazı algılar vardı. Onları da yıkmış olacak. Onlar da Aleviliğin ibadet şeklini, İslam’ın bir yorum farkıyla ibadet yaptığını görecekler.
Hacı Bektaşi Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı Başkanı Kemal Kaya: Cemevlerinin statü kazanması konusunda bir adım bu. Arkadaşların neye itiraz ettiğini anlayabilsem... Belki sermayesine itiraz ediyorlardır ama susamışsınız, suya ihtiyacınız var, suya birisi kova sallamış, içmemezlik yapar mısınız?
Alevi dedesi Celal Abbas Bektaşoğlu: Senelerdir zıtlaşıldı, ne geçti elimize, hangi tarafın eline ne geçti? Protestocular marjinal gruplar. Suyu bulandırmak istiyorlar.

Olaylı tören

Cami- Cemevi ve Kültür Merkezi kompleksinin temeli önceki gün atılırken tören öncesi olaylar çıkmıştı. Temel atma törenini protesto eden bir grup, Tuzluçayır Meydanı’na barikat kurarak yolu kapatmıştı. Polisin uyarılarına karşın protestosunu sürdüren gruba polis müdahale etmişti. TOMA’lardan sıkılan tazyikli su ile dağıtılmak istenen grup, polislere uzun süre direnirken ortalık savaş alanına dönmüştü.


  http://www.radikal.com.tr/1150051115005114

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  izettin doğan - x-rayspex

  valla ben kendimi bildim bileli nerde bir muktedir sağcı orada izettin doğan

  fETULLAH-IZZETULLAH - Ari Zerdüst

  Bu ikiliyi tanistiran 2 eylül mimari Kenan Evrendir.Fetullah 1959 da CIA tarafinda türkiyede kurulan" komünüzme savas" derneklerin basina getirildi.Azgin bir fasist ve din düsmani. Izettullah ise 12 eylülün yetistirmesi.Kenan evrenin,Demirelin,Tansu Cilerin sadik bir dostu.Devsirme bir Kürt alevi.Hedefi devletci sistemle yasamak istemiyen alevileri devlete baglama. Erdogan dönemi ise bunlar icin bulunmaz bir firsat.ABD projesi olan "ilimli islam" projesi ortadoguda Fetullah-AKP eliyle darbe alinca,simdi türkiyede yeniden saglam temelere oturtulmak isteniliyor.Firsat bu firsak denilerek Izzetullahci Cumhuriyet vakfi(CEM) da buna aeklendi. Bir arkadas "bununda sonu ter ses gibi olacak" diyor.Olmasi gereken de bu ama Aleviler de Kürtler gibi örgütlü ve kendi öz degerlerine bagli örgütlü olursa..

  likapa yorumcu - siradanbirisi

  Maras, Sivas vs.. hesaplarini kimden soruyorsunuz diye yazmissin. Peki Sivas katillerin serbest kalmasini öven sünni basbakan sayin tayyip erdogana ne demeli? Odami kemalist, yoksa sünni statükocumu??

  Trt şeş gibi olur... - harbiden

  TRT şeş nedir kürtler icin. Kürtlerin bakmadigi ama varligi devletin realiteyi tanidigini gosterdigi bir asimilasyon araci. Bu mekan da Alevilerin gitmedigi bir yer olur ama varligi "Cemevi ibadethanedir" realitesinin tanınmasıdır. Ornegin Diyanetteki sakallı veya iktidardaki keller bu saaten sonra Cemevlerini tanimiyorum derse Bakirkoylu deli muamelesi gorurler...

  cemevini ibadethane saymamak icin - pierrecurie

  Bu cemevine ibadethane statusu vermemek icin atilmis bir adimdir. Orasi planlarda cami olarak gorunecek ama odalardan birinin kapisinda Cem evi yazacak. Ayrica Izzettin Dogan alevilerce guvenilmeyen, 12 eylulde darbeci general Evrenin destekledigi fasist MDP partisinden aday olan (o secimleri umulmadik sekilde ANAP kazandi) bir sahsiyet.

  tabbi tabbi - sahin_a

  Tabi canim destekliyorlar da ondan binlerce insan hergün canini tehlikeye atmis protesto ediyor tabi. Tabi canim dediginiz gibidir destekliyorlar da ondan projenin ortagi Cem Vakfi'nin bile tüm kadrosu istifa ediyor tabi. Daha fazla hakaret etmeyin bize artik. Bizi yok sayiyorsunuz, yok edemeyince asimile edelim diyorsunuz, asimile etmeye calisirken tepkiyi görünce olanlari ters yüz edip, marjinallestirmeye calisiyorsunuz. Yetmedi mi, bikmadiniz mi, ne bitmez tükenmez bir sey bu böyle bin yillar gecer gecmez...

  vancetti - momentum

  "...Kardeşim biz diyoruz ki, bırakalım Aleviler kendileri karar versinler neye nasıl inanırlar, ibadethanelerini nasıl yaparlar..." Tabii, bunu uzatabilirsiniz istediğiniz kadar: değil birahane yapmak, geçen sene Bursa'da ortaya çıkan bedeci şeyhin tarikatına ait bir müştemilat da yapabilirsiniz camiin bitişiğine. Hatırlanırsa bu tarikatın şeyhi, müritlerine ve onların eşlerine oral seks uygulayarak onları kereminden faydalandırıyordu. Yapılan soruşturmada müritlerden kimse şeyhten şikayetçi olmamıştı. Hatta bu tarikatın tesislerine ibadethane statüsü vermek de tartışılabilir. Argüman mota mot aynı ve ahlaki yönden ne yaptıklarını sorgulamak bize düşmez (!). Her ne ise, haberden anlaşıldığı kadarıyla Alevilerin bir tarafı buna zaten kendileri karar vermişler. Yani onlar bunu onaylıyor, oraya gidecekler ve belki orada namaza da duracaklar. Galiba esas dehşet senaryosu bu. Ha, onlar kötü Alevi, biz onları zaten düşkün ilan edeceğiz (afaroz edeceğiz) diyorsanız orası başka. İyi de bundan bu Aleviler hakkında diğerleri nasıl karar veriyor, onlara ne? Sünniler onlara karışınca kötü de, onlar diğer Alevilere karışınca mı iyi? Dikkatli bir analiz yapalım ve olayı bileşenlerine ayıralım: Sorun, Alevilere dışarıdan tanım yapılmasında değil, sorun camie gidecek Alevilere içeriden tanım dayatılmasında. Ateist olan bile Alevi olarak kalabiliyor da (nasıl oluyorsa bu iş), camie giden mi Alevilikten çıkacak?