Beş saat sonra ulaşılan enkazda neden hiç çanlı yoktu?

İstanbul - Isparta uçuşunu yaparken Keçiborlu yakınlarında düşen uçağın 'parçalanmaması', uçakta patlama olmaması ve kurtarma ekiplerinin de olay yerine uçak kaybolduktan beş saat sonra ulaşması, "Acaba kazanın ardından enkazda yaşayanlar var mıydı" sorusunu akla getirdi.

İSTANBUL/ANKARA - İstanbul - Isparta uçuşunu yaparken Keçiborlu yakınlarında düşen uçağın 'parçalanmaması', uçakta patlama olmaması ve kurtarma ekiplerinin de olay yerine uçak kaybolduktan beş saat sonra ulaşması, "Acaba kazanın ardından enkazda yaşayanlar var mıydı" sorusunu akla getirdi.
Ancak, uzmanlar böyle bir kaza sonrasında uçakta sağ kalan olmasının imkânsız olduğunu vurguluyor. Sivil Savunma yetkilileriyse, enkazdaki ceset torbalarından cep telefonu sesi geldiği iddiasını yalanladı.
Havacılık Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, Isparta'da düşen uçakta yanma ve infilak meydana gelmediğini, ölümlerin çarpmanın yol açtığı travmadan kaynaklandığını söyledi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan albay rütbesiyle emekli Psikiyatrist Çetingüç, kazadan önce alçalışa geçen uçağın yere yaklaşık 100 kilometre hızla ve yerçekiminin 20-30 katı kuvvetinde çarptığını belirterek şöyle dedi: "O çarpmanın şiddetiyle kişilerin omurgasında müthiş travma oluşur. Cilt bozulmasa bile omurga parçalanır, iç organ, beyinde ve kemiklerde travma olur. Buradan sağ kurtulmak mucizedir."
Pilotaj hatası mı?
Olay yerine giden ilk inceleme ekiplerinden edinilen ancak netleşmeyen bilğilere göre ise kazanın nedeni pilotaj hatası. Bu arada 5 bin metrekareye yayılan cesetlerden bir kısmının cep telefonlarının çalışır vaziyette olduğu iddiası da sivil savunma ekipleri yalanladı. Afyonkarahisar İl Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği Müdürü Turhan Ala, "Biz olay yerine ulaştığımızda canlı olur ümidiyle önce uçağın gövdesine girdik. Ne orada ne de başka yerde cep telefonu sesi duymadım" dedi. Dün bazı gazetelerde ceset torbalarından telefon sesi geldiği yazılmış ve "Uçağı cep telefonu mu düşürdü" diye sorulmuştu. (Radikal, aa)