@ismailsaymaz

Beş savcı değişti Umut'u arayan yok

Beş savcı değişti Umut'u arayan yok
Beş savcı değişti Umut'u arayan yok
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara ’da, hakkında resmi koruma kararı bulunan eşcinsel Umut Göktuğ S.’nin 23 Şubat’ta albay babası tarafından kaçırılmasının üzerinden bir ay geçtiği halde soruşturmada bir adım dahi atılmadı.
21 yaşındaki Umut Göktuğ S.’nin 23 Şubat’ta kaçırılması sonrası erkek arkadaşı Ramazan Kalkan ve avukat Ahmet Toköz savcılığa başvurmuştu. Toköz’ün verdiği bilgiye göre Dikmen Polis Merkezi, Kalkan’ın ifadesini almakla yetindi. Gerekçe olarak da nöbetçi savcının yazışma dışında bir talimatının olmaması gösterildi.
Avukat Toköz, 24 Şubat’ta, Umut Göktuğ’un hayatının tehlikede olduğu iddiasıyla, failler hakkında yakalama kararı çıkarılması için suç duyurusunda bulundu. İddiaya göre Savcı Uğur Zorlu önce Toköz’ün ifadesini almak istemedi. Israrlar üzerine ifadeyi aldıysa da avukat Toköz’ün taleplerini reddetti. Dosya 25 Şubat’ta Dikmen Polis Merkezi’nden sorumlu savcı Namık Kemal Saltık’a geçti. Savcı Saltık, şüphelilerin kimlikleri kendisine sunulmasına rağmen yazışma yapmakla yetindi. Sonra dosya savcı Murat Yılmaz, en sonunda savcı Emine
Avcıoğlu’na gitti.
Savcı Emine Avcıoğlu, Toköz’le yaptığı görüşmede, ‘Ramazan Kalkan’ın dövülmesiyle ilgili kısmın ayrılabileceğini, Umut Göktuğ’la ilgili kısmın ise yetkisizlik kararı verilerek Taşova Savcılığı’na gönderilebileceğini’ söyledi ve bir karar almadı.
Bu arada Umut Göktuğ’un, geçen hafta avukatını telefonla arayıp “Beni kurtarın” dediği belirtildi. Gencin anne ve babasının 26 Şubat’ta ‘oğullarının akıl sağlığının yerinde olmadığı’ savıyla Amasya’da Taşova Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurduğu ve vasi davası açıldığı ortaya çıkmıştı.