Beş Türk'e Karaada gözaltısı

Beş Türk'e Karaada gözaltısı
Beş Türk'e Karaada gözaltısı

Meis?in 3 mil batısındaki Karaada?yı görüntülemek isteyen gazeteciler bir saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı. FOTOĞRAF: SEYHAN KURTMAN / AA

ANTALYA - Yunan askerlerinin Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarındaki Karaada’ya bina yapıp bayrak diktikleri iddiası üzerine denize açılan üçü gazeteci beş Türk gözaltına alındı.
Kaş’tan çıplak gözle görülebilen Yunanistan’a ait Meis Adası’nın 3 mil batısında yer alan, yüzölçümü 1 kilometrekare olan Karaada küçük çaplı bir krize neden oldu. Karaada’ya Yunan askerlerinin nöbetçi kulübeleri inşa ettiği, adaya Yunan bayrağı dikildiği ve askerler için binalar yapıldığı haberleri üzerine Türk gazeteciler dün sabahtan itibaren bölgeye gitti. Sabah gazetesi muhabiri Öner Şan ve İhlas Haber Ajansı muhabirleri Sabri Çağlar ve Çağdaş Yıldırım ile şoför Yusuf Yavuzyiğit, Erhan Kallak’ın kaptanlığını yaptığı tekneyi kiralayarak saat 17.00 sıralarında denize açıldı. Yunan Sahil Güvenlik Botu, Kaş açıklarında seyreden tekneye yaklaşarak, gazeteciler ve tekne kaptanını kendi karasularını ihlal ettikleri gerekçesiyle gözaltına aldı. Yunan hücum botu teknedeki beş Türk’ü, Karaada’ya götürdü.
Bölgedeki diğer Türk gazetecilerin teknelerinden olayı görerek bildirmesi üzerine Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan bir zodyak bot bölgeye geldi. Yunan Sahil Güvenlik Botu’ndaki yetkililerle görüşen Türk görevliler, beş kişinin serbest bırakılmasını istedi. Beş Türk bir saat sonra gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı.
Sabri Çağlar, “Çektiğimiz kasetleri Yunan askerleri gelirken saklamıştık. Diğer kasetleri kontrol ettiler. Daha sonra bizi sorguladılar. Kimliklerimize baktılar” dedi.
Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bu adanın Meis’e bağlı Yunan adalarından biri olduğunu ve orada karakol konuşlandırılmasının yasalara aykırı olmadığını belirtti. (dha, Radikal)