Beş yaşında hırsız!

Avukatını istedi!
Hırsızlık ve kapkaç çetelerinin çocuk kullanmasına engel olunamıyor. Adana'da çanta çalarken yakalanan M.T., 'susma hakkı'nı kullandı ve avukat istedi. Ailesinin almak için avukat yolladığı çocuk, yurda konuldu.
İl il gezdiriyorlar
Bursa'da oturan M.T.'nin daha önce de İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yine çanta çalmaya çalışırken yakalandığı, cezai ehliyeti olmadığı için bırakıldığı da ortaya çıktı. Polis, çocuğu il il dolaştıranları arıyor.
Haber: FATİH KARAÇALI / Arşivi

ADANA - Beş yaşındaki bir çocuk, Adana'da bir alışveriş merkezinde müşterilerden birinin çantasını çalarken yakalandı. Polise en küçük ipucu vermeyen ve avukat isteyen M.T.'nin Bursa'da bulunan ailesi de, Adana'ya gelmek yerine çocuğu almak için avukat gönderdi. Ancak hırsızlık için kullanıldığı tahmin edilen M.T., yurda yerleştirildi. M.T.'nin daha önce de İstanbul Atatürk Havalimanı'nda hırsızlık yaparken yakalandığı anlaşıldı.
Kameralar tespit etti
Cumartesi günü M1 Tepe Alışveriş Merkezi'nin Real market bölümünde alışveriş yapan Ayşe Vural, tezgâh üzerine koyduğu çantası kaybolunca güvenlik görevlilerine haber verdi. Kapıları kapatan güvenlik görevlileri bir yandan araştırma yaparken, bir yandan da alışveriş merkezinin güvenlik kamerası görüntüleri incelendi. Görüntülerde, küçük bir çocuğun çantayı alıp dışarı çıkarak, tuvaletlerin olduğu bölüme gittiği belirlendi. O bölgede araştırma yapan güvenlik görevlileri, hırsızlık zanlısı M.T.'yi çanta ile birlikte yakalayarak polis yetkililerine teslim etti.
Henüz beş yaşında olan M.T.'nin, götürüldüğü Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nde "Susma hakkımı kullanacağım ve avukatımı istiyorum" demesi şaşkınlık yarattı. M.T., polis ailesine teslim edileceğini söyleyince, Bursa'da yaşayan ailesinin telefonunu verdi. M.T., Adana'ya 'amcamın kızları' dediği Yağmur ve Sultan Atmaca ile geldiğini, onların daha sonra İstanbul'a gittiğini söyledi. Yapılan araştırmada bu kişilerin, mahkeme kararıyla daha önce soyadlarını değiştirdiği belirlendi.
Ailesi almaya gelmedi
Polisin telefonla ulaştığı, Bursa'nın Osmangazi ilçesinde oturan anne Gülşah T., eşi Burhan T.'den ayrı yaşadığını, bu nedenle babasının ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Baba Burhan T.'ye ulaşamayan polis, yeniden anneyi arayarak, çocuğu alması için Adana'ya gelmesini istedi. Gülşah T., oğlunu vekâlet verdiği avukatının teslim alacağını belirterek, polise yine olumsuz yanıt verdi. Ailenin avukatı Erşan Sarı ise verilen vekâletle M.T.'yi almak için polise başvurdu. Reşit olmayan bir çocuğun ebeveyni dışında birisine ancak mahkeme kararıyla verilebileceğini bildiren polis yetkilileri, çocuğu avukata vermeyip devlet korumasına alarak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim etti.
M.T.'nin, geçen ay da İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kadınların çantalarını çalmaya çalışırken yakalanıp, cezai ehliyetinin bulunmaması nedeniyle savcılıkça serbest bırakıldığı ortaya çıktı. M.T.'nin tek başına Bursa'dan gelip hırsızlık yapamayacağını dikkate alan Emniyet yetkilileri çocukları hırsızlıkta kullanabileceklerini düşündüğü kişileri soruşturuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7418177418170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.