Beş yaşındaki Necla kuyuda beş gün yaşadı

Beş yaşındaki Necla kuyuda beş gün yaşadı
Beş yaşındaki Necla kuyuda beş gün yaşadı

Necla tarihi Donuktaş Mabedi?ndeki bu kuyuda beş gün boyunca yaşadı. Sadece sıyrıklarla kurtulan Necla?ya, psikolojik destek verilecek. FOTOĞRAFLAR: TOLUNAY DUMAN / DHA

Tarsus'ta beş gündür kayıp olan beş yaşındaki Necla, ilçedeki tarihi Donuktaş Mabedi'ndeki iki metrelik kuyunun içinde bulundu. Kuyudaki az miktardaki su ve nem sayesinde hayatta kalan Necla'nın birkaç sıyrık dışında sağlığı iyi
Haber: TOLUNAY DUMAN / Arşivi

MERSİN - Tarsus ilçesinde, beş gün önce ortadan kaybolan beş yaşındaki Necla Sadık, tarihi Donuktaş Mabedi’ndeki kuyuda sağlıklı bir halde bulundu. İçinde bir miktar su bulunan kuyuda tesadüf eseri bulunan ve ilk isteği süt ve bisküvi olan küçük Necla, götürüldüğü hastanede muayene edildi, hiçbir sağlık sorunu olmadığı anlaşıldı.
Şehitkerim Mahallesi’nde oturan 32 yaşındaki Öner Sadık ile 30 yaşındaki Mehtap Sadık’ın kızları Necla, 13 Mayıs’ta saat 17.00 sıralarında evlerinin önünde oynarken ortadan kayboldu. Kızlarının kaybolduğunu fark eden Sadık çifti, bulunması için Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe verdi, ayrıca kızlarının fotoğrafının yer aldığı el ilanları bastırıp sokak sokak dolaşıp duvarlara yapıştırdı. 

Özel ekip arıyordu
İlçe Emniyet Müdürlüğü, küçük kızın bulunması için de özel bir ekip oluşturdu. Her yerde aranan küçük çocuğun bulunması için polis seferber olurken, dün saat 11.00 sıralarında Cumhuriyet Mahallesi’deki, 2. yüzyıldan kalma olduğu belirtilen Donuktaş Mabedi’nin çevresinde oyun oynayan çocuklar içerden ses geldiğini duydu. Asma kilit olan kapı aralığından mabede giren çocuklar, küçük mağaradaki kuyuda yardım isteyen bir çocuk olduğunu anlayınca durumu çevredekileri söyledi. 

Çocuklar buldu
İhbar üzerine olay yerine gelen polis, 2 metre derinliğindeki kuyuda bulunan beş yaşındaki Necla’yı kurtardı. Olay yerinde bekleyen ambulansla Tarsus 70’inci Yıl Devlet Hastanesi’ne götürülen Necla Sadık tedaviye alındı.
Acil Servis’te küçük kızı muayene eden Dr. Mustafa Kemal Batmay, düşme sırasında oluşan hafif sıyrıkların dışında önemli bir sağlık sorunu olmadığını söyledi. 

Su ve nem hayatta tuttu
Küçük kıza sadece psikolojik destek verilmesi gerektiğini belirten Dr. Batmay, “Kuyuda bir miktar su varmış, ortam da nemliymiş bu sayede hayatta kalmış” dedi.
Beş gündür kızları için gözyaşı döken Öner Sadık ile eşi Mehtap Sadık, polisten kızlarının sağ ve sağlıklı olarak bulunduğu bilgisi üzerine hastaneye koştu. Günlerce uyumayan anne ile baba karşılarında gördükleri kızları Necla’ya sevinç gözyaşlarıyla sarılıp hasret giderdi.
Küçük kız, oyun oynarken kuyuya düştüğünü söyleyip babasından kakaolu bisküvi ve süt istedi. Mehtap Sadık, “Çok kötü günler geçirdik. Allah’a şükürler olsun ki kızımıza tekrar kavuştuk. Beş günlük süre içinde annelik babalık ne demekmiş öğrendik. Bundan sonra kızımızı bir an olsun gözümüzün önünden ayırmayacağız” diye konuştu.
Endişeyle onu arayan yakınları ise müjdeli haberden sonra hastaneye akın etti ve aile ile mutluluklarını paylaştı. Mucize şekilde hayatta kalan Küçük Necla evinde de davul- zurna çalınarak karşılandı ve kutlama yapıldı.