Beş yıl teyzesinin yanında kaldı, ablasına 'Annemi öldüreceğim' dedi

Beş yıl teyzesinin yanında kaldı, ablasına 'Annemi öldüreceğim' dedi
Beş yıl teyzesinin yanında kaldı, ablasına 'Annemi öldüreceğim' dedi

Annesi Songül A.?yı vurduktan sonra polise teslim olan 11 yaşındaki R.A., olaydan dört saat sonra polis gözetiminde SBS?ye girmişti. Küçük kız devlet korumasında. Kemik yaşı 12?den büyük çıkarsa yargılanacak. FOTOĞRAF: FATİH KARAÇALI / DHA

ADANA - Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) girmesine izin vermediği gerekçesiyle annesini öldürdüğü iddia edilen 11 yaşındaki R.A.’nın hayat hikâyesi araştırılınca, küçük kızın dramı da gün ışığına çıktı.  Beş yıl boyunca, çocuğu olmayan teyzesinin yanında yaşamıştı ve bu duruma tepkiliydi. Psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Teyzesinin yanında daha özgürdü. Evine dönünce iddiaya göre aynı rahatlığı bulamadı. 
 R.A. Adana Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ait sitede koruma altında tutulurken, savcılık da çocuğun ‘kemik yaşı’nın Adli Tıp tarafından belirlenmesini bekliyor. Nüfus kâğıdında yaşının küçük yazıldığı belirtilen R.A. yaşı 12’nin üstünde çıkarsa ‘cezai ehliyet’ kazanmış olacağı için 39 yaşındaki annesi Songül A.’yı öldürmekten yargılanacak. 
Küçük kızın eğitim gördüğü, ancak nisan ayı başından bu yana gönderilmediği Seyhan Belediyesi İlköğretim Okulu’nda öğretmenleri ve arkadaşlarının verdiği bilgilere göre R.A., uzun yıllarını geçirdiği teyzesinin evi ile ailesinin oturduğu Ova Mahallesi’ndeki yaşam arasında bocaladı. Ailesinin oturduğu mahalleye göre teyzesinin yanında daha rahat yaşayan R.’nin eğitim gördüğü 7- A, başarılı öğrencilerin toplandığı bir sınıf. Okulda anlatılanlar, cinayetin  sadece SBS nedenli olmadığına işaret ediyor:
“R. çok başarılı bir öğrenciydi hatta ilk dönem teşekkür aldı ancak özellikle ikinci dönem, çok büyük psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Sorunları, ‘Anne’ diye bildiği teyzesinin gerçek annesi olmamasıyla ilgiliydi. Yaşadığı bölgeye göre, gözüne sürme çekerdi. Rahat kıyafetler giyerdi. İkinci dönem okuldan bir çocukla bölgenin alışık olmadığı bir şekilde arkadaşlık kurup, okul çevresinde el ele dolaşınca cübbe giyen ağabeyi durumu öğrenip, çocuğu sıkıştırıyor. Üzerine araba sürüyor. Aile, kızını bu rahat tavırları yüzünden okuldan almak istemiş olabilir. Biz geçen hafta babaya ‘Bu kız çok zeki ancak psikolojik sorunları var. Bunu mutlaka bir doktora götürün heba olmasın’ diye uyardık. Ancak ‘Son dönemde durumu daha iyi’ dedi. Her öğretmen diğer öğrencilerini ‘R. ile didişmeyin’ diye uyarmıştır.”

Baba: SBS yüzünden değil
Çukurova Belediyesi’nde hemzemin geçit görevlisi olarak çalışan baba Ali A., iddia edildiği gibi olayın çocuğunun sınavı ile ilgisi olmadığını, anneyle kızı arasında yaşanan tartışma olduğunu savundu, “Sınava girmesine izin vermesem okula gidip SBS kâğıdını alır mıyım” dedi. Baba Ali A., ailesi için ‘Hizbullahçı ve tarikatçı’ iddialarını da “Yedi sülalemizde de böyle bir şey yok. 20 yıldır devlet memuruyum” diye yalanladı. 
Polis incelemesinde tabancayı R.A’nın kullandığı kesinleşti.  Olayın ardından polis tarafından ifadesine başvurulan 19 yaşındaki abla Alime A.,  kardeşi R.A’nın sürekli annesiyle tartıştığını doğruladı. Alime A, “Sürekli kavga çıkarttığı, son olarak da sevgilisi için kolunu jiletle kestiği için okuldan alınmıştı. Geçen hafta  ‘Televizyonda gördüm, annesini öldüren çocuğa ceza vermemişler. Ben de annemi öldüreceğim’ dedi. Çocuk olduğu için dikkate almadım. Bazen anneme de ‘seni öldürürüm’ derdi” dedi. (dha, aa)