Beş yılda 310 bin kaçak yakalandı

Kimisi ekonomik, kimisi güvenlik, kimisi insanca yaşam... Her yıl üçüncü dünya ülkelerinden on binlerce yasadışı göçmen Türkiye üzerinden umuda yolculuk yaparken ya yakalanarak iade ediliyor ya da bu uğurda yaşamını kaybediyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Kimisi ekonomik, kimisi güvenlik, kimisi insanca yaşam... Her yıl üçüncü dünya ülkelerinden on binlerce yasadışı göçmen Türkiye üzerinden umuda yolculuk yaparken ya yakalanarak iade ediliyor ya da bu uğurda yaşamını kaybediyor. İstatistiklere göre; dünyada her 6 dakikada bir kişi yasa dışı göçmen olarak evini terk ederken, Türkiye'de son beş yılda yakalanan kaçak sayısı 310 bini geçti.
Avrupa ülkelerine geçiş için Türkiye'yi kullanan yasadışı göçmenlerin başında Afganistan ve Irak'lılar var. Bunları Eritre, Somali ve Moritanya gibi geri kalmış Afrika ülkeleri izliyor. Zaman zaman da Filistinli,
İranlı, Suriyeliler de yakalanıyor.
Afganlar atlarıyla Türkiye'nin İran sınırına kadar geliyor, burada önceden anlaştıkları insan tacirlerine 1000-2000 avro ödeyerek Türkiye'ye sokuluyorlar. Afrika'dan gelenlerin bazıları turist pasaportu ile bazıları da Suriye ve İran üzerinden yasadışı yollardan Türkiye'ye giriş yapıyor. Sefalet içinde Ege ve Akdeniz sahillerine kadar ulaşabilen kaçaklar, insan tacirlerinin ayarladığı teknelerle umuda yolculuk için hava ve deniz şartları ne olursa olsun Yunan adalarına doğru açılıyor. Bu yolculukların kimisi Sahil Güvenlik tarafından engelleniyor kimisi ise Seferihisar'da olduğu gibi ölümle sonuçlanıyor. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 12 yılda 2 bini aşkın göçmen yollarda öldü.
2007 yılı başından beria yaklaşık 4 bin 700 yasadışı göçmen Türk kara sularını kullanarak Avrupa'ya geçmek isterken yakalandı. Bu rakam 2006'ya göre yüzde 270'lik bir artış demek. Türkiye'de son beş yılda; Sahil Güvenlik'in sorumlu olduğu kara suları, polisin ve Jandarma'nın sorumlu olduğu sınırlar içinde yakalanan yasadışı göçmen sayısı 310 bine ulaştı.
27 milyar avroluk pazar
Geri kalmış Orta Asya, Ortadoğu ve Afrikalı ülkeleri vatandaşlarının Avrupa'ya gitmelerini sağlayan yasa dışı göç yolunun üzerindeki Türkiye, bu işi ticarete dönüştürmüş insan kaçakçılarının gözdesi durumunda. Dünya üzerinde yasa dışı göçmen pazarında yılda yaklaşık 27 milyar avro döndüğüne dikkat çeken yetkililer, sözkonusu pazarın önünü kesebilmek için uluslararası platformda da mücadelenin gerekliliğine dikkat çekiyorlar.