Beş yıldızlı tesis çürüyor

Sağlık Bakanlığı'nın, İzmir'de 9 milyon YTL'ye yaptırdığı beş yıldızlı dinlenme tesisi, 6.5 milyon YTL'ye bile özelleştirilemeyince çürümeye terk edildi
Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Sağlık Bakanlığı tarafından, İzmir'in Seferihisar ilçesinde, butik otel olarak inşa ettirilen beş yıldızlı eğitim ve dinlenme tesisi özelleştirme kapsamına alındı, ancak satılamayınca çürümeye terk edildi.
Turistik ilçe Seferihisar'ın Doğanbey-Payamlı beldesi sınırları içinde bulunan Sağlık Bakanlığı Seferihisar Eğitim ve Dinlenme Tesisleri'nin yapımına 11 Şubat 1991'de başlandı.
Üç kez ihaleye çıktı
İhaleyi o dönemde 22 bin YTL'ye (22 milyar lira) alan Haşemoğlu Müteahhitlik firması, 21 Temmuz 2001 tarihinde çevre düzenlemesi hariç inşaatı tamamlayarak teslim etti. Çevre düzenlemesiyle birlikte 2005 yılı birim fiyatlarıyla 9 milyon YTL'ye (9 trilyon liraya) mal olan kamp, kamu kurumlarının ellerindeki tatil kamplarının satışa çıkarılması üzerine, hiç kullanılmadan satış listesine konuldu, ancak talip çıkmadı. İki kez daha ihalesi yapılan kampı, yine alan olmadı.
Göksu: Satacağız
İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, önümüzdeki günlerde dördüncü bir ihale daha yapılacağını belirterek, şu bilgileri verdi: "Tesisler 6.5 milyon YTL (6.5 trilyon lira) üzerinden ihaleye çıkarılacak. İhale şartnamesini hazırlıyoruz. Sağlık Bakanlığı ile görüştük, fiyatı biraz düşürmelerini istedik, çünkü alıcılara fazla geliyor. Alan kişi, tesise belki bir o kadar da masraf yapacak. Önümüzdeki günlerde ihale yapacağız, alıcı çıkmazsa iki ay sonra bir ihale daha yapacağız ama mutlaka o tesisi değerlendireceğiz."
Beş yıldızlı otel gibi
Beş yıldızlı otel konforundaki tesis, 53 dönümlük arazi üzerine kurulu. Beş blokta, 200 yatak kapasitesine sahip. Süit şeklinde 40 oda, iki yüzme havuzu, basketbol ve tenis sahaları, dört toplantı salonunun bulunduğu kong-re merkezi, tüm mutfak eşyalarının hazır olduğu mutfak, yaklaşık 1000 kişilik geniş kafeterya, modern çamaşırhane ve personel lojmanları var.
Yapıldığı günden bu yana bir gün bile kullanılmayan bu tesisler, şimdi kaderine terk edildi, kapısından Sağlık Bakanlığı tabelası kaldırıldı. Bakımsızlık yüzünden boyaları dökülmeye, camları kırılmaya, duvarları çatlamaya başladı. Bahçesini otlar bürüdü. Kafeterya, havuz gibi bölümleri, sokak hayvanlarının barınağı haline geldi.


    http://www.radikal.com.tr/8477208477200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.