Beşiktaşlı Papa aziz ilan edildi

Beşiktaşlı Papa aziz ilan edildi
Beşiktaşlı Papa aziz ilan edildi

Papa Franciscus'un yönettiği büyük ayinle Papa 23. Ioannes ve Papa 2. Ioannes Paulus aziz ilan edildi. Her iki papa da Türkiye ile olan bağlantılarıyla da hatırlanıyor. Büyük ayin Papa Franciscus'un Aziz Petrus Meydanı'na gelmesiyle başladı. Geçen yıl istifasıyla şok etkisi yaratan ve Katolik kilisesi tarihinde 598 yıl aradan sonra bir ilke imza atan Emerit Papa 16. Benediktus da tören öncesi yerini aldı.
Papa Franciscus, törende ‘L'itania dei Santi’ ilahisi eşliğinde sunağı selamladıktan sonra selefi 16. Benediktus ile selamlaştı. Görevinden ayrıldıktan sonra Aziz Petrus meydanında ilk kez halka açık bir ayine katılan 16. Benediktus, papalığı sırasında Papa 2. Ioannes Paulus'un ‘aziz’ ilan edilmesi sürecinde ilk adım olan ‘kutsal kişi’ (Beatifikasyon) ilan edilmesi törenini 1 Mayıs 2011'de yönetmişti.

Sokaklarda uyudular
Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası'nın aynı isimli meydanında yapılan ayine farklı milletlerden yüzbinlerce inanan katıldı. Ayin için Vatikan Şehir Devleti'nin komşusu Roma'ya aralarında devlet başkanlarının da bulunduğu 122 uluslararası delegasyonun gelidiği belirtilirken, törende Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy temsil etti. Vatikan ve civarında yollar, gerek güvenlik önlemleri gerekse yoğunluktan ötürü törenin başlamasına saatler kala trafiğe kapatıldı. Aşırı talep dolayısıyla Roma'daki konaklama yerleri günler öncesinde dolarken, uyku tulumlarıyla Roma sokaklarında sabahlayanlar oldu.

‘Aziz’lerin Türkiye bağlantıları


Papa 23. Ioannes (Angelo Giuseppe Roncalli), 1935 ile 1944 yılları arasında Türkiye’de Vatikan resmi temsilcisi olarak görev yaptı. Çok iyi Türkçe öğrenen Roncalli, Harbiye’deki St. Esprit Kilisesi’nde düzenlenen pazar ayinlerinde İncil’in ilk kez Türkçe okunmasını sağladı. Türkiye’de görev yaptığı dönemde Papalık Delegasyonu’ndan ‘transit vize’ çıkartarak birçok Yahudi’nin savaş bölgesinden gizlice kaçmalarına yardımcı olan Roncalli, iyi bir Beşiktaş taraftarı olarak Şeref Stadı’ndaki maçlarda yerini alıyordu.
Papa apa 2. Ioannes Paulus veya Papa 2. Jean Paul (Karol Wojtyla) ise 1981 yılının Mayıs ayında Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’nda Türk tetikçi Mehmet Ali Ağca’nın suikast girişiminin hedefi oldu. Haftalarca yoğun bakımda kalan Papa, Ağca’yla hapishanede görüşüp, onu bağışladı.