Beşiktaşlılar o sokağın ismini değiştiremedi

Beşiktaşlılar o sokağın ismini değiştiremedi
Beşiktaşlılar o sokağın ismini değiştiremedi
Beşiktaş'taki bir sokağa 'Beşiktaşlılar' adının verilmesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden onay çıkmadı. Mahalle sakinlerinin imza toplayıp, Beşiktaş Belediyesi'nden, Türkali Mahallesi'deki Yeniyol Sokağı'nın adının "Beşiktaşlılar Sokağı" olarak değiştirilmesine ilişkin talebi, ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine taşındı.

Beşiktaş ’taki bir sokağa ‘Beşiktaşlılar’ adının verilmesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden onay çıkmadı. Mahalle sakinlerinin imza toplayıp, Beşiktaş Belediyesi’nden, Türkali Mahallesi’deki Yeniyol Sokağı’nın adının “Beşiktaşlılar Sokağı” olarak değiştirilmesine ilişkin talebi, ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine taşındı.

CHP ’li meclis üyeleri, Harita Komisyonu ile Kültür ve Sanat Komisyonu’nun “İsim değişikliğinin ulusal adres veri tabanını değiştireceğinden komisyonlarımızca uygun görülmemiştir” görüşü doğrultusunda ret oyu verdiğini belirtti. 17 Aralık operasyonunda gözaltına alınan Beşiktaş Belediyesi’nin Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi, isim değişikliğini kabul etmeyen  Ak Parti  Grubu’na tepki gösterdi. Sipahi, o dönem CHP’deyken Genel Merkez’in isteği üzerine partisinden istifa edip bağımsız olmuştu.

EMNİYET İÇİN SAKINCALI
İBB Meclisi’nin ilgili komisyonu, “Meydan, bulvar, cadde, sokak, park vb. isim değişiklikleri, mevcut adres sisteminin bozulmasına, belediye birimlerinde, resmi kurumlarda ve özel sektörde adres kargaşasına, maddi ve manevi kayıplara sebebiyet vermekte, emniyet açısından sakıncalar oluşturmakta” gerekçesiyle, söz konusu isim değişikliği talebini uygun bulmadı.

ISRARI ANLAYAMADIM
Harita Komisyonu Başkanı Mustafa Demir, Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi’nin teklif önerisi üzerine, söz konusu sokağın yeni açılmış olmadığını, isim değişikliğinin resmi kuruluşlarda adres kargaşasına yol açıp, emniyet açısından da sakıncalar oluşturduğunu savunup “Beşiktaş’a, Beşiktaşlılara karşı değiliz. Israrı anlayamadım” diye konuştu.

BAĞCILAR ETKİLENMİYOR
Bunun üzerine söz alan CHP’li Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, “Bağcılar’da yüzlerce sokak ismi geçerken verisel taban etkilenmiyor, Beşiktaş olunca etkileniyor” diyerek, komisyona tepki gösterdi. İmar Komisyonu Başkanvekili Timur Soysal da tartışmaya “Beşiktaş CHP’li bir belediye. CHP Grubu’ndan da Beşiktaşlı meclis üyeleri o hassasiyeti gösterir diye bekliyorum” sözleriyle katıldı. CHP’li Harita Komisyonu üyesinin “İstinye Bayırı’na Katar Caddesi ismi verildi. İstenirse Beşiktaşlılar Sokağı da verilebilir” sözlerine karşın, söz konusu isim değişikliği, AK Partili Meclis üyelerinin oy çokluğuyla reddedildi. (Hürriyet-Fatma Aksu)

 

 


  http://www.radikal.com.tr/137879113787912

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Beşiktaşlılar Sokağı - user1107192

  Başkan vekilimizin ısrar etme sebebi bizim ısrar ettiğimizden dolayıdır Beşiktaş Sakinleri olarak sokağın isim değişikliği biz talep ettik Beşiktaş Belediyesi başkan vekilide İBB Mecliste Halkını temsil ettiği için Israr etmiştir. Çünkü Halk ısrarla istiyor ama inatla İBB kabul etmiyor anlamış değiliz.Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi'nden sokak sakinleri olarak maddi birşey istemiyoruz, Sadece Manevi olarak Sevdamızdan dolayı Sokağımızın ismini BEŞİKTAŞLILAR SOKAĞI olarak değiştirilmesini istiyoruz. Bu Kadar Zor mu.....

  veremezler - genco940

  gezi hala akıllarından çıkmış değil, verseler de vermeseler de o sokağın adı bundan böyle Beşiktaşlılar sokağıdır. Adres verirken kullanılması tarihe not düşmek olacaktır.