Beşiktaş'ta 'barış güvercini' için haykırdılar: Adalet istiyoruz

Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra cenaze töreninde onu yalnız bırakmayanlar dün de faillerin yargılandığı davanın ilk duruşmasında
'Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz' diyerek bir araya geldi.

İSTANBUL - Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra cenaze töreninde onu yalnız bırakmayanlar dün de faillerin yargılandığı davanın ilk duruşmasında
'Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz' diyerek bir araya geldi. Beşiktaş'ta toplanan yaklaşık 2 bin kişilik bir grubun tek isteği vardı: "Adaletin yerine gelmesi.."
Dink duruşması ulusal ve uluslararası basının da ilgi odağındaydı. Alman ZDF ve ARD, AP, El Cezire, BBC, Avrupa Fotoğraf Ajansı (EPA) ve Ajans France Press de duruşmayı takip etti.
Barbaros Hayrettin Paşa'nın heykelinin bulunduğu meydanda sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan, çoğunluğu siyah giymiş yaklaşık 2 bin kişi yakalarına Dink'in doğum yılının yazılı olduğu fotoğrafları taktı. 'Hepimiz tanığız, adalet istiyoruz' yazılı, 'Hrant Dink Davasını İzleme Koordinasyonu' imzalı pankart açan grup, ellerinde de 'Hepimiz Ermeniyiz' ve 'Hepimiz Hrant Dink'iz' yazılı dövizler taşıdı. Kalabalık, duruşmaya giderken aralarından geçen Dink'in eşi Rakel Dink'i uzun süre alkışladı. Eyleme KESK, DİSK, TMMOB, 'Irkçılığa Milliyetçiliğe Dur De Girişimi', AGOS Gazetesi gibi kuruluşlar destek verdi. Kalabalıkta bağımsız milletvekili adayları Ufuk Uras ve Baskın Oran, gazeteciler Ali Bayramoğlu, Leyla Umar, Perihan Mağden, Etyen Mahçupyan, Ayşe Önal, Aydın Engin, Prof. Dr. Eser Karakaş ve eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman gibi isimler de vardı.
Tertip komitesinin aracından meydanda Rakel Dink'in cenaze töreni sırasında Hrant Dink'e yazdığı mektubun kaydı dinletildi.
'Kardeşlik adına...'
Basın açıklamasını Hrant Dink Davası'nı İzleme Koordinasyonu sözcüsü Tores Dinçöz yaptı. Dinçöz şöyle konuştu: "Sevgili kardeşimiz, barış güvercinimiz Hrant Dink'i güpegündüz ensesine kurşun sıkarak öldüren katiller bugün yargılanmaya başlıyor. Biz onu yok eden karanlığın aydınlatılmasını istediğimiz için buradayız. Bu toplumun vicdanı olacağız. Toplumu bölen milliyetçiliğe, nefret üreten ırkçılığa karşı barışın, kardeşliğin farklılıklarımızla birlikte yaşamanın sesi olacağız. Çünkü tıpkı Dink gibi biz de bu ülkenin insanlarının aydınlık geleceğine inanıyoruz. Korkunun değil umudun, düşmanlığın değil sevginin, savaşın değil barışın kazanacağını biliyoruz. Hepimiz hâlâ Hrant Dink'iz, bizi katleden karanlığın dağıtılması için adalet istiyoruz."