Beşiktaş'ta çatışma: Dolmabahçe'de polis aracı yakıldı

Beşiktaş'ta çatışma: Dolmabahçe'de polis aracı yakıldı
Beşiktaş'ta çatışma: Dolmabahçe'de polis aracı yakıldı
Dolmabahçe'de İnönü Stadı yanında bir polis aracı ateşe verildi. Yan yatmış haldeki aracı göstericilerin yaktığı öne sürüldü. Araç alev alev yanarken itfaiye müdahale etmek istedi. Ancak göstericiler itfaiyenin, yanan araca yaklaşmasına izin vermedi.

İSTANBUL – Polisin bugün öğle saatlerinde çekilmesinin ardından, 4 gündür parka girmek için bekleyen kalabalık Gezi Parkı ve Taksim Meydanı'na girerek kutlamalar yapmaya başladı ama başta Beşiktaş olmak üzere, Taksim'e yakın bazı noktalarda göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşanıyor. Taksim'de büyük bir kalabalık eğlenirken, Beşiktaş'te yine gaz bombası patlamaları duyuluyor, polis araçları yanıyor.

Dolmabahçe'de İnönü Stadı yanında bir polis aracı ateşe verildi. Yan yatmış haldeki aracı göstericilerin yaktığı öne sürüldü. Araç alev alev yanarken itfaiye müdahale etmek istedi. Ancak göstericiler itfaiyenin, yanan araca yaklaşmasına izin vermedi. Bu arada Taksim'den inen kalabalık bir grup da Beşiktaş'a doğru yürümek istedi. Beşiktaş'a doğru ilerleyen gruplar, Dolmabahçe Sarayı'nı geçtikten bir süre sonra polisle karşılaştı. Grup ile polis arasında çatışma çıktı. Polis, göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler ise polise taş atarak karşılık verdi. Bu grup bir süre sonra dağıldı. 


HARBİYE'DE DE MÜDAHALE
Harbiye Orduevi önünden Taksim Meydanı'na çıkmaya çalışan eylemcilere de polis biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. Bir eylemci ayağına isabet eden gaz kapsülüyle yaralandı. Oturduğu yerde ambulans bekleyen yaralı vatandaş, "Yazıklar olsun bu polise" diyerek tepki gösterdi.


ARADA KALAN POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI
Polisin Taksim Meydanı'ndan çekilmesi sırasında da bazı gruplar TOMA araçlarına taş attı. Eylemciler Gezi Parkının Elmadağ yönünden TOMA araçlarıyla birlikte çekilen polis ilie uzun süre çatıştı. Polisin attığı biber gazı Ceylan İntercontinental Oteli'nin bahçesindeki ağaçlara isabet edince burada yangın çıktı. Otların ve ağaçların alev almasıyla yangın bir anda otel bahçesini sardı. Yangına müdahale göstericiler tarafından yapıldı. Alevlere toprak atarak müdahale eden göstericiler yangını büyümeden söndürdü. Öte yandan göstericiler polisleri taşıyan İETT otobüslerinin camlarını da taşladı. Çok sayıda otobüsün camları kırıldı. TOMA araçları trafikte sıkışıp ilerleyemeyince uzun süre göstericiler tarafından taşlandı. Polis ekipleri göstericilere karşı yetersiz kalınca havaya ateş açmak zorunda kaldılar.


MAÇKA’DA KÜÇÜK GRUPLAR POLİSLE ÇATIŞTI
Polisin çekilmesiyle Gezi Parkı'na akın eden kalabalık, Beşiktaş Meydanı'ndan da Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Bu arada, Maçka'da yüzleri maskeli yaklaşık 50 kişi Gümüşsuyu'na doğru ilerleyen TOMA'lara taşlarla saldırdı. Bunun üzerine TOMA’lar eylemcilere tazyikli su sıktı. Eylemciler daha sonra yol kenarında bulunan polis barikatlarını aldı. Barikatları sürükleyerek yol ortasına getiren eylemciler Gümüşsuyu'na doğru çıkan yolu bir süre trafiğe kapattı.


YARALI EYLEMCİ VE POLİSLER ŞİŞLİ ETFAL'DE
Taksim ve çevresindeki olaylarda yaralanan eylemci ve yaralı polisler, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi

Eşinin işten çıkıp eve döndüğü sırada yaralandığını söyleyen Işık Duman isimli kadın , "Polis atmış boş kovan. Yüzü parçalandı. Şu anda ameliyata aldılar. Kemiğinde kırıklar var. Dişleri kırılmış." diye konuştu.

Biri kulağından yaralı diğeri baygın iki polisle, bileğinde kesik olduğunu söyleyen bir gösterici de tedavi için hastaneye getirildi.


YAŞAR KAÇMAZ – İBRAHİM AKTÜRK – HAKİME TORUN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/113590211359026

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zevkle izliyormusunuz? - MahmutYahya

  Size acı bir haber veriyim o zaman.akp'nin oyları fırlayacak.Ben akp o kadarda seven biri değildim ama vesilenizle başbakanı ömrünün sonunda kadar siyasetin içinde kalması için gayret gösterecem.

  Tatlısu protestocuları sizi - Fall Back to the Shadows

  Halkı mesnetsiz kaynaklarla sırf galeyana getirip fitne ortamı çıkarmaya çalışanlar bu tutumunuzlarından vazgeçmek zorundalar yoksa kendileri kaybedecekler. AKP %60 ile gelecek bir dahaki seçime göreceksiniz. Bir de tatlı su devrimcileri ve solcuları var ki ben izlerken ve dinlerken onların yerine utanıyorum. Bizim medyaya yanlı diyip CNN International haberlerine inanıyor bu tipler. Bu tam da boş bir devrimcinin yapacağı bir şey olsa gerek.

  Tramvay - okangungor

  Sn. Başbakan bindiği önümüzdeki günlerde de inmeyi planladığı tramvayda mahsur kaldı.

  gözler kör olmuşsa - sabahattinali

  taksim gezi parkının yıkımına karşı başlayan barışçıl gösterilerin nerdeyse rejim karşıtı gösteriye dönüşmesinin sebeplerini iktidar sahiplerinin 5 ağaç kesildi diye başlayan açıklamaları gelişen toplumsal hareketi neredeyse sistem karşıtı halk hareketine dönüşmesini doğru analiz etmekten uzakta oldukları anlaşılıyor. belkide böylesi güçlü muhalif bir hareketi beklemediklerinden olsa gerek bir panik korku şaşkınlık hali görülüyor. polisin halka orantısız güç kullanması bu halin bir sonucu. halkla inatlaşılmayacağını dünün mağduru bugününiktidar sahipleri bilmesi gerekirken akıl mantık sağduyudan oldukça uzak bu sert uygulamaların sonun başlangıcı olduğu gerçeği ya görmezlikten geliniyor.ya kabul edilmek istenmiyor.ya iktidarın sihri gözleri kör ediyor.. yada halkın nabzını doğru okuması gerekenler gerçekleri söylemek yerine kralım çok yaşa demeyi tercih ediyor..ne diyelim gözler gerçeklere kapalıysa vicdanların yerini kar hırsı almışsa samimiyetin yerini sahtelik almışsa allah sonlarını hayretsin.

  Barışçıl gösteriler - esiroglu

  ne kadar demokratik ne kadar.

  Başbakana teşekkür - okangungor

  Seçim sandığı ile pek barışık olmayan bir yurttaşım. Birkaç ay önce barış süreci başladığında, önümüzdeki ilk seçimde AKP'ye oy verme kararı aldım. Böylelikle, Sn. Başbakanın mimarı olduğu bu süreç sebebiyle partisinin kaybedebileceği bir oyu telafi etmeyi düşünmüştüm. Aradan iki ay bile geçmedi ki kendimi hayatımda hiç hissetmediğim kadar saf (hatta aptal) hissettim. Önce içki yasaklarını getiren yasa sonra da son günlerde uygulanan vahşet !!! İsrail'in can düşmanı zavallı Filistin halkına uyguladığı zulmü sen burada kendi halkına uygula ha !!! İçki yasağını getirirken bahane ettiğin dini kurallar kendi vatandaşını gaza boğarken hiç mi aklına gelmiyor ? Ama teşekkür ederim Sn. Başbakan'a. Büyük bir gaflet uykusundan uyandırdı beni ve birçoğumuzu. Artık elim kırılsa oy vermeyeceğim gibi iktidardan bir an önce uzaklaşmaları için de elimden geleni ardıma koymayacağım.