Beşiktaş'ta öğrencilere polis müdahalesi

Beşiktaş'ta öğrencilere polis müdahalesi
Beşiktaş'ta öğrencilere polis müdahalesi
Reyhanlı patlamalarını protesto etmek için Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisine yürüyen öğrencilere polis müdahale etti.

İSTANBUL - Reyhanlı'da yaşanan olayı protesto etmek isteyen bin kadar üniversite öğrencisi, saat 15.00'de Beyazıt'taki İstanbul Üniversitesi önünde toplandı.

Öğrenciler tramvay yolunu takip ederek Sultanahmet'e oradan da Karaköy'e yürüdü.

Gruba burada Mimar Sinan Üniversitesi'nden çıkan bir grup ile Kadıköy ve Üsküdar'dan vapur ve motorlarla gelen gruplar da katıldı.

Polis, Başbakanlık ofisi önünde açıklama yapmak isteyen öğrenci grubuna karşı Dolmabahçe'de barikat kurdu.

Ellerinde "Reyhanlı katliamın sorumlusu AKP 'den hesap sorulacak", "AKP elini Suriye'den çek", "Kahrolsun Amerika uşakları", "Davutoğlu istifa", "Katillerden hesabı gençlik soracak" yazılı pankartlar bulunan eylemcilere polis Beşiktaş 'a geçmek için izin vermedi.

Yolu çift taraflı kapatıp TOMA'larla barikat kuran polis, öğrencilere Dolmabahçe'de açıklama yaparak dağılmalarını söyledi. Öğrencilerin açıklamayı Beşiktaş'ta yapmak istediklerini söylemesi üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahaleye başladı.

Öğrenci grubu sıkışan trafik arasında Kabataş'a doğru uzaklaşmaya başladı. Küçük bir öğrenci grubu ise gazdan etkilenerek Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii ve Mimar Sinan Üniversitesi kampüsüne girdi. Polis, dağılan gruplara müdahalesini sürdürürken, kampüs içine giren öğrencilere de dışardan gaz bombası ile müdahale etti.

Polis'in öğrencilere plastik mermilerle de ateş ettiği ve yaralanan öğrenciler olduğu iddia edildi. Polisin TOMA'larla müdahalesi bittikten sonra öğrenciler dağıldı. (Radikal, DHA)