Beşiktaş'ta öğrencilere polis müdahalesi

Beşiktaş'ta öğrencilere polis müdahalesi
Beşiktaş'ta öğrencilere polis müdahalesi
Reyhanlı patlamalarını protesto etmek için Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisine yürüyen öğrencilere polis müdahale etti.

İSTANBUL - Reyhanlı'da yaşanan olayı protesto etmek isteyen bin kadar üniversite öğrencisi, saat 15.00'de Beyazıt'taki İstanbul Üniversitesi önünde toplandı.

Öğrenciler tramvay yolunu takip ederek Sultanahmet'e oradan da Karaköy'e yürüdü.

Gruba burada Mimar Sinan Üniversitesi'nden çıkan bir grup ile Kadıköy ve Üsküdar'dan vapur ve motorlarla gelen gruplar da katıldı.

Polis, Başbakanlık ofisi önünde açıklama yapmak isteyen öğrenci grubuna karşı Dolmabahçe'de barikat kurdu.

Ellerinde "Reyhanlı katliamın sorumlusu AKP 'den hesap sorulacak", "AKP elini Suriye'den çek", "Kahrolsun Amerika uşakları", "Davutoğlu istifa", "Katillerden hesabı gençlik soracak" yazılı pankartlar bulunan eylemcilere polis Beşiktaş 'a geçmek için izin vermedi.

Yolu çift taraflı kapatıp TOMA'larla barikat kuran polis, öğrencilere Dolmabahçe'de açıklama yaparak dağılmalarını söyledi. Öğrencilerin açıklamayı Beşiktaş'ta yapmak istediklerini söylemesi üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahaleye başladı.

Öğrenci grubu sıkışan trafik arasında Kabataş'a doğru uzaklaşmaya başladı. Küçük bir öğrenci grubu ise gazdan etkilenerek Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii ve Mimar Sinan Üniversitesi kampüsüne girdi. Polis, dağılan gruplara müdahalesini sürdürürken, kampüs içine giren öğrencilere de dışardan gaz bombası ile müdahale etti.

Polis'in öğrencilere plastik mermilerle de ateş ettiği ve yaralanan öğrenciler olduğu iddia edildi. Polisin TOMA'larla müdahalesi bittikten sonra öğrenciler dağıldı. (Radikal, DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/1133749113374913

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Protesto - şoreş haki

  Kim nerede toplanıyorsa gaz kullanınca, tepkisiz vatandaşın tepkisi de protesto edenlere yöneliyor ve toplumsal baskı yaratılıyor protesto edenlere karşı. Ne de olsa hak arayanlar her hangibir şeyi protesto edenler yaramaz çocukları hep bu ülkenin devlet hep büyük hep baba(!)

  Suriye Meselesi - Zeki Vatandaş

  Bu Suriye'nin kendi meselesidir. İnsanlar ulus olmayı ancak bu şekilde öğrenir. Tabi ki çarpışacaklar, sivil kayıplar olacak, çocuklar ölecek... Zulümden yakınanları kafaları gaz bombalarıyla yarılan gençlere aldıkları tavırla tanıdık zaten. Resme dışarıdan bakın, kronolojik sırayla: PYD ile ÖSO işbirliği kararı aldı, Türkiye muhaliflere yardım etmeye başladı, PKK'nın çekilmesiyle neredeyse aynı zamanda patlamalar gerçekleşti ve Türkiye sınır kapılarını açtı teröristler için. Ve de TSK'da görüntü yok gidişlerine dair. Açıkça görülüyor ki muhalifler kaybediyor, onlara "silahlı" asker gerek, bu yüzden silah bırakmadılar. Dış güçlerin de desteğiyle muhalifler kazanacak, Esad gidecek ve ÖSO PYD'ye ayrıcalıklar vermek zorunda kalacak. Yani PKK Suriye'de yapılanıp derin bir nefes alacak.

  cevap hakkı: - hepaistos

  sevgili lewent_08 haber düzelmiş.önceki haberde eleştirdiğim ibare kaldırılmış.saygılar

  hepaistos yorumuna cevap olsun... - lewent_08

  haberi gördüm okudum tekrar okudum satır satır kelime kelime okudum görüntüleri izledim tekrar tekrar saniye saniye ama senin yorumuna dair hiç birşey göremedim haberde tek bi satırda bile öğrenci kolektifleri demiyor sen ve yorumunu begenen 40 kişi nasıl gördü bunu nasıl baktı anlamadım...lütfen başka şeyler tartışın günümüzü gün geçtikçe tırmanan akp faşizmini tartışın...bu kafayı değiştirelim ya....

  Başlığa bak, hizaya gel? - nitemtran

  "Reyhanlı patlamalarını protesto etmek için..." diye başlayan bir haberden benim anladığım, protestocuların bomba koyan teröristleri ve onların arkasındaki güçleri protesto etdikleridir.Dolayısıyla polis müdahalesi çok anlaşılmaz kalıyor ki bir kısım yorumcu da sırf bu nedenle eleştirmiş polisi. Oysa öğrencilerin protestosu Suriye'de Esad'ı değil, muhalifleri desteklediği, Arap mültecileri kabul ettiği için hükümete yapılmış. Bu zihniyet ülkesini yıllarca baskı altında tutmuş,fakirliği halkın ortak paydası yapmış Çavuşeskulara da devrim şehidi demişti.Kafa aynı kafa, ta 1970'de kalmış.

  Gösterinin sebebi solcu dayanışması mı?? - egeli67

  Anladık, herkes çok üzgün ama bu arkadaşlar Uludere'den sonra bile meydana çıkmadılar. Şimdi niye çıkıyorlar. Binaya niye yürüyorsun bir de? Gaye Başbakan'ı dövmekse adam ABD'de, bir kaç gün daha gelmeyecek. Mesela ortalığı karıştırmak, ses çıkarmak, polisi kendilerine saldırtmaksa göstericiler başarılı sayılır. Ama herkes yutmaz bu ayakları. Sen Esad'ın öldürdüğü 100 bin'den fazla insan için sokağa çıkmıyorsun Reyhanlı'da provokatörlerin patlattığı bombalardan sonra pankartlarla taslarla soluğu sokakta alıyorsun. Bu tutarsızlık değil de nedir? Aranıza provokatörler mi girdi yoksa örtülü Esed'çilere açıktan destek mi?

  uyuyamıyorum - Blgekltgn

  Kan, ve yanık et kokusu, Reyhanlı yı günler önce tanımlayan iki kelimeydi bunlar, ölü sayısını en aza indirgemek için cebelleşen basın, 47 kişinin sadece kimliği belirlenebilenler olduğu, diğer parçalanan, kafaları kopmuş olan, yanan, kimliği belirlenemeyen İNSANLARIN, yakınlarının bir umutla enkazın içinde ararken çıkardığı feryatlara, kulaklarını kapamakla yetindiler, Tayyip abileri öyle istedi çünkü, hani binbir marifetiyle kana buladığı insanların yanına gitmektense, ABD ye gitmeyi tercih eden adam.Son kez biseklete binmiş olan çocuğun kopan bacağını tutan ANNE ye, daha nasıl bir anneler günü hediyesi verilebilirdi ki zaten.O gaz bombası, bunun hesabını soracak olan geleceğin hukukçularına atıldı dün Cebeci de, ve tabi bir de, can çekişmekte olan çocuğuna ağlamamayı başararak üstü başı kan içinde moral vermeye çalışan anneye, kızının ve torununun kollarını toplayan Döne Nine ye, onlarca dini içinde barındıran Hatay'ın ezan, çan seslerini o gün yardım için yalvaran insanların, ambulans sireninin, ve binalardan geriye kalanların, insanlardan geriye kalanların üzerine döküldüğü betonların sesi bastırdı, bugün ülke, bu tür olaylarla meşgul olamayacak kadar meşgul, survivor adasında kimin eleneceği, derbiyi kimin kazanacağı , bekarların eş bulup bulamayacakları, daha ilgi cezbediyo olsa gerek, bunları yayınlayan kanallar mı?Onlar hesap sorma günü geldiğinde, tıpkı kölesi oldukları gibi onların varlığını tanımlayacak tek kelime olacak, koca bir HİÇ.