Beşiktaş'ta sabah kadar protesto

Beşiktaş'ta sabah kadar protesto
Beşiktaş'ta sabah kadar protesto
Beşiktaş Belediyesi tarafından işten çıkarılan Beltaş işçilerinin dün başlattığı eylem sabah kadar sürdü.

Beşiktaş Belediyesi tarafından işten çıkarılan Beltaş işçileri dün öğlen saatlerinde CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığına gelerek yetkililerle görüşme yaptı.

10 kişilik grup bir süre sonra CHP ilçe başkanlığı camından " CHP'li Beşiktaş Belediyesi sendikal haklarımızı gasp etti. Örgütlenme hakkımız için direniyoruz. Direnen Beltaş İşçileri" yazılı pankart açtı.

Olay yerine çağrılan çevik kuvvet ekipleri CHP yetkililerinin şikayeti olmaması nedeniyle geri geçildi. Öte yandan bir grup lise öğrencisi ilçe binasının önüne gelerek işçilere destek verdi. Slogan atan ve halay çeken grup olaysız bir şekilde dağıldı. İşçilerin bina içindeki bekleyişi sürüyor.

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ'NDEN 'BELTAŞ' AÇIKLAMASI
Konuyla ilgili olarak Beşiktaş Belediyesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklama şöyle:

"Düne kadar Beşiktaş Belediyesi'nin önünde eylem yapan, bugün de CHP Beşiktaş İlçe Merkezi'ni işgal eden ve kendilerinin DİSK Genel İş Sendikası üyesi olduklarını iddia eden kişilerle ilgili Beşiktaş Belediyesi'nin açıklamasıdır: Sendikal haklarının gasp edildiğini ileri sürerek, yasal çerçevenin tamamı ile dışında eylemlerini sürdüren bu kişilerin, işyerimizde örgütlü bulunan DİSK Genel İş Sendikası ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Sendika üyelikleri olmadığı ölçüde herhangi bir haklarının gaspı da söz konusu değildir. Bu konu ile ilgili olarak DİSK Genel İş Sendikası eliyle belediyemize yapılmış herhangi bir talep-istek başvurusu yoktur. Bu eylemlerin başladığı dönemde, 3 Ekim 2013 tarihinde DİSK Genel İş Sendikası'ndan Beşiktaş Belediyesi'ne gönderilen resmi yazıda aynen şöyle denilmiştir: 'Beşiktaş Belediyesi'nde yan iştirak olarak faaliyet gösteren Beltaş AŞ'de örgütlü bulunmaktayız. Bugün itibariyle Beltaş AŞ'de işten atılmış herhangi bir üyemiz bulunmamaktadır. Beltaş AŞ ile sendikamız arasında devam etmekte olan yargı süreci henüz bitmemiştir dolayısıyla bugünkü eylem ve basın açıklamasıyla ilgili Disk/Genel-İş sendikamızın hiçbir ilgimiz yoktur'

Sendika eliyle bir talep almadığımız gibi, eylem yapan kişiler de halihazırda çalıştıkları kuruma ve belediyeye herhangi bir -yazılı veya sözlü- talep iletmemiştir.
Bugün itibariyle, Beltaş'ta görev yapan çalışanların herhangi bir alacakları bulunmamaktadır. Beşiktaş Belediyesi olarak Beltaş çalışanlarının yasal haklarının korunması konusunda her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. Çalışanların sendikal haklarına da sonuna kadar saygılıyız. Kamuoyuna duyurulur."

BÜTÜN GECE SÜRDÜ
işçilerinin dün öğlen saatlerinde CHP Beşiktaş İlçe Başkanlık binasında başlattıkları eylem bu sabah saatlerinde de devam etti.

10 kişilik Beltaş işçilerinin bekleyişi halen sürüyor.

DHA - Hakan KAYA