Beşinci günde de hala 50 metreye fışkırıyor

Beşinci günde de hala 50 metreye fışkırıyor
Beşinci günde de hala 50 metreye fışkırıyor
Aksaray'da karbondioksitli su çıkaran kuyuyla ilgili Kutlu Belde Belediye Başkanı Bolakar, "Vatandaşlar geceleri kuyudan gelen uçak sesine benzer uğultulardan dolayı endişe içinde" dedi.


Aksaray’a bağlı Kutlu beldesi Belediye Başkanı İbrahim Bolakar, beldeleri yakınında salı günü artezyen kuyudan patlayan karbondioksitli su çıkışının 5. gününde de aynı hızda devam ettiğini bildirdi.
Kuyudan 50 metreye varan, karbondioksit gazlı su çıkışı olduğunu belirten Bolakar, "Kuyudan gazlı su çıkışı, seviyesini düşürmeden sürerken, suyla taş ve kum çıkışının da devam etmesi, yer altında bir boşluğun oluştuğunu gösteriyor" dedi.
Belde yakınındaki bu kuyudan dolayı insanların endişe içinde olduğunu vurgulayan Bolakar, şunları ifade etti:
"Kuyu çevresinde değişik alanlarda kabarcıklar oluşmaya başladı. Çok fazla gürültü var ve yer altından sesler geliyor. Kasabamızın kuzeyindeki evlerden kuyuya yakın olanlar, bunu daha iyi hissediyor. Vatandaşlar, geceleri kuyudan gelen uçak sesine benzer uğultulardan dolayı endişe içinde. Ayrıca uzmanlar kuyu çevresinde göçme sonucu bir obruk oluşabileceğini belirtirken, çevreden gelen vatandaşlar bu uyarıya aldırmadan kuyu yanına kadar gidiyorlar."
Konuyla ilgili olarak Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu ile görüştüğünü ifade eden Bolakar, İl Özel İdaresine de bilgi verdiğini kaydetti.
Bugün beldeye Aksaray AK Parti Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ve MTA yetkililerinin geldiğini belirten Bolakar, şöyle devam etti:
"MTA yetkilileri, kuyudan su fışkırma hareketinin ne zaman duracağını kesin olarak bilemeyeceklerini söylediler ve bu durumun 15-20 gün daha devam edebileceği tahmininde bulundular. Yeniden gelip çalışmalara başlayacaklar. Çözüm olarak karbondioksit gazlı su çıkışının olduğu kuyunun bu haliyle kapatılamayacağı ifade ettiler ve çevresinde bir iki tane daha kuyu açılarak basıncın düşürülmesi gerektiğini söylediler. Ancak basıncın düşmesiyle kuyudaki su çıkışı da kontrol altına alınacak."(aa)