Beşir Atalay: Kürdistan sözcüğünü kullanmayı tartıştık

Beşir Atalay: Kürdistan sözcüğünü kullanmayı tartıştık
Beşir Atalay: Kürdistan sözcüğünü kullanmayı tartıştık
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan'ın bugün Diyarbakır'daki konuşmasında 'Kürdistan' sözcüğünü kullanmasını önceden konuşarak kararlaştırdıklarını söyledi. Erdoğan'In bu sözü TRT tarafından ekrana getirilmemişti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Habertürk TV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'a konuştu. Atalay, Diyarbakır'da yaşanan tarihi günle ilgili "Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle hoş bir gün yaşamamıştır" dedi.

Diyarbakır halkının verdiği desteği gördükten sonra çözüm süreci ile ilgili bundan sonra daha güvenli olduklarını belirten Atalay, Başbakan Erdoğan 'ın yaptığı konuşmada belirttiği "Yeni Türkiye " ifadesi için, "23 Nisan 1920 ruhuna dönmemiz gerekiyor" dedi. "Çözüm sürecinde İmralı'nın BDP 'nin yeri var ama halkın yeri en büyük" diyen Atalay, "terör bitsin, silahlar teslim edilsin biz de üzerimize düşeni yapalım" şeklinde konuştu.


GENEL AF GELECEK Mİ?

"Başbakan'ın o konuşması hakkında çok çalıştık. Çözüm sürecinin özü şu; terör bitecek, silahlar teslim edilecek, ondan sonra da siyaset grubu gerekeni yapacak. Siyaset grubunun gerekeni yapması boyutunda; eve dönüşler, siyasete katılma, cezaevlerindekilerin durumu, daha doğrusu içeride ve dışarıdaki terörle ilgili unsurların, o insanların tekrar hayata kazandırılması, evlerine dönüşü, rehabilitasyonu her şey bunun içinde. Başbakanımız bugün bunu açıkça ifade etti aslında. Süreç yürüyor, daha iyi yürüsün. Terör 9 aydır yok, terör bitsin, silahlar teslim edilsin, biz de üzerimize düşeni yapacağız dedi. Bunu af olarak nitelemiyoruz ama dünyanın her yerinde çözüm süreçleri sonuçta silahların teslimin sonrasında o insanların geleceği ile ilgili kararları getirir. Çözüm sürecinin sonunda o kararların verilmesi tabiidir. Bugün Başbakan'ın söylediği odur."


‘O KELİMEYİ TARTIŞTIK’

"Kürdistan kelimesini kullanıp kullanmamayı tartıştık ve bugün kullanıldı" diyen Beşir Atalay, Barzani'nin Irak'ta Kürdistan bölgesel yönetiminin başkanı olduğunu hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

"Bu ifade, uluslararası alanda kullanılıyor ama Türkiye'de kullanmayalım gibi söylemler vardı, bugün burada hepsi kullanıldı, bütün sınırları aşıp gidiyoruz, Türkiye rahatlıyor ve çözüm süreci yürüyor."


Habertürk


TRT'den Başbakan'ın Diyarbakır konuşmasına sansür


  http://www.radikal.com.tr/116128811612887

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TRT yönetimi hemen değişmeli - gundi ghandi

  Böyle birşey olmaz, olamaz, olmamalı. TRT kim oluyor da ülke başbakanının sözünü sansürlüyor? O TRT genel müdürü bir dakika daha görevde durdurulmamalı. O TRT genel müdürü anında istifa etmeli. Eğer istifa etmezse Hükümetin, Kürdistan açılımında ciddi olmadığını düşüneceğiz. Sizin ne haddinize bir bölgenin adını değiştiriyorsunuz. TRT'de faşistler mi iktidarda acaba? Bu ciddi bir skandaldır üstü örtülmemeli

  Çok da yedik - Toratak

  Hükümet geçen sene Mart ayında başlattığı bu çözüm sürecini neden başlattığını tüm halka gösterdi. Silah bırakmalara, birliklerin bir kısmının sınırdan çıkmasına,Öcalan'ın verdiği mesajlara bakacak olursak KCK ve İmralı üstüne düşeni yaptı. Fakat,hükümet aylardır üstüne düşeni yapmayarak her geçen gün oyalama taktiğiyle yoluna devam etti. Bunu Eylülde açıklanan reform paketiyle de gördük. İçi boş, eski zihniyetin aynen devam ettiği ve insana " bunun için mi bu kadar ümitlendik" dedirtecek bir paket çıktı. Ne gazeteciler serbest bırakıldı, ne anadilde eğitim sağlandı ne de Kürt halkının haklarına yönelik anayasal bir düzenleme yapıldı. Ve hala daha utanmadan,yüzsüzce "baırş süreci "yürüyor demek sadece Kürt halkına değil bu topraklarda yaşan her halka karşı büyük bir saygısızlıktır. Ayrıca Erdoğan'ın Barzani ile görüşmesi çözüm sürecini güçlendirmekten ziyade tamamen ekonomik ve siyasi bir manevra. Güney Kürdistan'ı, Batı Kürdistan'a düşman etmek ve PKK'nın ileriki dönemlerde güçlenmesini engellemek, Kürt halkını kendine küstürmek ve tabii ki Türkiye üzerinden geçecek boru hattını güvenceye almak. Ha bir de muhafazakar Kürtler için de seçim öncesi mükemmel bir göz boyama. Çok da yedik bu barış düşkünlüğünü .

  Bölgesel - azulgabor

  Sn. Bakan ya kendisi bilmiyor ya milletin bilmediğini düşünüyor. Kürdistan lafı uluslararası arenada "kurdistan region of iraq" diye geçer. Kürdistan diye değil. Yani devlet değil, özerk bir bölge olarak kabul edilir. Barzani ailesinin geçmişini bilenler bu ailenin ABD Irak'a girerken nasıl saf değiştirip (ülkesine ihanet kabul edilir) ABD'lilerin yanında olduğunu da iyi bilir. Geçmiş dönemlerde Türkiye haritasının bir kısmını "kurdistan region of Turkey" diye yayınlayan ABD'li ve Avrupa'lı yayıncı kuruluşlar yakında bunu gönül rahatlığı ile tekrar tekrar yapacaklar ve bir süre sonra Türkiye haritası üzerinde ki o bölgeye de AKP Kürdistan mı diyecek? Osmanlıcılık oynayan bir hükümetin bu tarz söylemlerde bulunması ne kadar samimi göreceğiz. Asıl önemli konu şu; Barzani ile petrol üzerine konuşulmuş. Öncelikle Iraq topraklarında Güney Irak petrol bakımından Kuzey Irak'tan kat be kat daha zengindir, Kuzey Irak'ta petrolden çok Demir madeni vardır. Bugün petrol için gözde olan Kuzey Irak ileri de Güney Irak'ın yanında hiçbir değeri olmayan bir yere dönüşecektir. Kuzey Irak'taki petrol rezervleri 7 kız kardeş arasında çok güzel pay edilmiştir.

  yani diyorki - aliselvi

  Bize nasil bir faydasi veya zarari olur üzerinde cok tartistik istedigimiz icin degil sevdigimiz icin degil isimize geldigini tespit ettik ve kullandik.

  KÜRDISTAN ! - palenke

  Siz daha Kürdistan'i telavuz edip etmemeyi tartisin,Milyonlarin yüreginde Kürdistan,Tarihiyle,insaniyla,Diliyle,Kültürüyle ve Topragiyla.

  Bu kadar da olmaz - Gılgameş

  Egemen sistemin atacağı adımların önceden tahmin edilebildiği hiç bir dönem yaşamadı Türkiye. Bu sistemin Kürt Sorunu'nu çözemeyeceğini, çözmeyeceğini hep yazıp duruyorum. Bugün olanlar bunların kanıtı. Kürdistan kelimesinin kullanılması bile konuşulmuş. Türkiye adına çok iyi bir gelişme. Aferin.

  Bu sadece - baizzet1925_379

  Erdogan ve ekibinin kabile düzeyinde olduklarini tescil eder.