Beşir Atalay, 'Rauf Denktaş dinsizdi, Derviş Eroğlu da..' dedi mi?

Beşir Atalay, 'Rauf Denktaş dinsizdi, Derviş Eroğlu da..' dedi mi?
Beşir Atalay, 'Rauf Denktaş dinsizdi, Derviş Eroğlu da..' dedi mi?
Başbakan yardımcısı Beşir Atalay'ın geçen hafta Lefkoşa'daki bir toplantıda, ''Denktaş dinsizdi, Derviş Eroğlu da'' dediği öne sürüldü. Ortalık karıştı. Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği bu iddiayı yalanladı.

Radikal.com.tr - Resmi bir ziyaret için geçen hafta KKTC’ye giden Başbakan yardımcısı Beşir Atalay’ın, Büyükelçilikte yapılan kapalı bir toplantıda, “Rauf Denktaş dinsizdi, Derviş Eroğlu da.. Kuran kurslarını, imam hatipleri engellediler” dediği iddia edildi. Bu iddia, adanın Türk tarafını karıştırırken, Türkiye ’nin Lefkoşa Büyükelçiliği “Tahayyül sınırları zorlanmış” diyerek haberi yalanladı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise Atalay’ın sözleri için, “Benim de kulağıma geldi” dedi.

Gazeteport'un haberine göre, iddia, KKTC’de yayın yapan Afrika gazetesi tarafından ortaya atıldı. Gazetenin manşet haberinde ‘’ AKP , Derviş Eroğlu tasfiye etmek istiyor. Beşir Atalay’ın son Kıbrıs seferi çok renkli geçmiş. TC Büyükelçiliğinde bir toplantı yapılmış. KKTC’li Bakanlar ile bazı TC kökenli örgüt başkanları katılmış. Beşir Atalay, ‘Denktaş bey de dinsizdi, Derviş Bey de. Müslüman bir toplumda imam hatipleri, Kuran kurslarını engellediler... Biz İrsen bey ile çalışmak istiyoruz’ demiş " cümleleri yer aldı.

BÜYÜKELÇİLİK YALANLADI
Bu haber üzerine, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça bir açıklama yaptı. Açıklamada, ‘’Sayın Baþbakan yardımcımızın 18 Şubat 2013 günü KKTC'ye yaptıkları ziyaret sırasında Büyükelçilikte, haberde ileri sürüldüğü şekilde bir toplantı yapılmamıştır. Sayın Atalay, herhangi bir yerde kendisine atfedilen ifadeleri de söylememiştir. Masa başında üretilen ve tahayyül sınırlarını zorlayan böyle bir senaryonun gazetecilik adı altında kamuoyunun dikkatine getirilmesinin izahı yoktur’’ denildi.

EROĞLU ‘’İNŞALLAH YALANDIR’’
Cumhurbaşkanı Derviş Eoğlu da iddilar için bir açıklama yaptı ve ‘’Burada ve Ankara ’da bazı toplantılar yapıldığı, bazı şeyler söylendiği benim de kulağıma geliyor’’ dedi ve şunları söyledi:

‘’Burası küçük bir ülke ve bizim de sevenlerimiz çok. Her söylenenin gizli kalmayacağı bilinmelidir. Elçilik bu konuda bir açıklama yapmıştır ve olayı daha fazla deşmeye gerek yoktur. Ancak, inanç ve inancın hangi boyutta olduğu, kişinin samimi olup olmadığı Allah’la kul arasındadır. Kimsenin bunu ölçme hak ve yetkisi yoktur. Rahmetli kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş, Kıbrıs’ta Türklük devam etsin kimse camilerimizden yükselen ezan seslerini susturamasın diye, bir ömür boyu mücadele etmiş, dinimiz üzerine kitaplar yazmış, demeçler vermiş çok kıymetli bir şahsiyettir. Ben kendimle ilgili bir savunma ortaya koymayı gereksiz buluyorum ama bizim de siyasi yaşamımız boyunca söylediklerimiz, yaptıklarımız ortadadır. İnşallah kulaklarımıza gelenler, bize aktarılanlar tamamen yalandır’’


  http://www.radikal.com.tr/112297311229734

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dinsizliğini bilemem ama - berlin1355

  Kıbrıs'ın kuzeyine 90lı yıllarda birkaç defa gitmiştim. Kuran okumanın ve evde kuran bulundurmanın yasak olduğunu söyleyebilirim. Camilerde namaz ve Kuran normaldi. Yani İslam siyasi olarak kullanılıyordu. Ama yayılması ve ideolojik olarak İslamcılığın yaygınlaşmasına kesinlikle müsaade edilmiyordu. Sakal da çok hoş karşılanmıyordu. Kıbrısta hakim ideoloji aşırı milliyetçilikti. Beşir Atalayın ne kastettiğini anlayabiliyorum.

  Din Tacirleri - Hayal Denizi03

  Bu gün Türkiye'nin yönetiminde söz sahibi olan AKP iktidarı ve onun mensubu Beşir Atalay Kur'an'a göre dindar değil, Din taciridir.Kuran Araştırma Gurubunnun yazdığı "KUR'AN HİÇ TÜKENMEYEN MUCİZE" isimli kitapta İnatçı inkarcılar, Din'i siyayeset, ticarete alet edenler, Makam vevki, mal mül sahibi olmak için dini kullananlar "KUR'AN HİÇ TÜKENMEYEN MUCİZE'sinden" asla yaralanamaz diyor. Allah şahittir ki Başta AKP Genel Başkanı olmak üzere bu tanımın içinde kabinedekilerin hepisi nasibini alıyor. Beşir Atalay Rauf Denktaş'ı ağzına alırken salavat getirmeli. Denktaş Ömrünü Kıbrısın bağımsızlık mücadelesine harcadı. Atalay ve iktidar arkadaşları Türk Milletini, TSK'leri PKK'ya yenik düşürmek için elinden geleni yapıyor. Denktaş'a dil Uzatmak Atalay'ın ne hakkı ne de haddi.

  LA İLAHE İLLALLAH - HARAYDIN

  La ilahe illalah diyene dinsizdi diyen tevbe istiğfar edip affa mazhar olmazsa kendisi dinsiz sayılır.Ben her ikisinin de La ilaheilallah dediğini adım gibi biliyorum, dinsizdi diyen dedi diyen düşünsün.Bu işler siyast cambazlığı ve medya reytingi malzemesi yapılamaz, dünyanızı beceremiyorsunuz bari ahiretinizi rezil etmeyin.

  Her söylentiye inanmayın sayın atalay - brotherlouie

  Mesela sizin içinde PKK'lı diyorlar. Ve bu söylenti oldukça yaygındır. Şimdi biz buna inanalım mı? Benim merak ettiğim neden vatanı ve bayrağı için çalışan ve savaşan insanların dinsiz etiketi ile topluma bu şekilde göstermeye çalışılmasıdır. Bana göre vatanı için savaşan ve çalışan insanlar aynı zamanda dini için de çalışmış ve savaşmıştır. Bu şekilde at kafadan bilgilerle bir yere varamazsınız.