Beslenmeyi öğreneceğiz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çocukların sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı kazanmaları amacıyla eğitim programı başlatacak.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çocukların sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı kazanmaları amacıyla eğitim programı başlatacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuyla ilgili bir genelge yayımladı. Program 'beslenme, vitamin ve mineral yetersizlikleri ile açlığın yok edilmesi' için hazırlanan ulusal planın bir parçası. Genelgeye göre, ilgili birimlerin yürüteceği faaliyetler şöyle:

 • Okul çağındaki çocukların dengeli beslenme alışkanlıkları edinmeleri sağlanacak.
 • Gıda ürünleri ve toplu tüketim yerlerinde ara kademelerde çalışacak kişiler eğitilecek ve bu konuyla ilgili yasal düzenlemeler oluşturulacak.
 • Gıda üretiminde çalışacak kişiler eğitilecek.
 • Gıda yardımı ve okul sütü programlarıyla okul sağlığı hizmetleri geliştirilecek.
 • Halk, beslenme konusunda bilinçlendirilecek.
 • Hamilelik öncesinde 'folat' (genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan vitamin) ile ilgili sorunun önlenmesine yönelik eğitim verilecek.
 • Ergenlik çağındakilerle çocuklarda demir, kalsiyum, çinko, B6 ve D vitamini yetersizliği sorunlarının önlenmesi için tedbir alınacak.
 • Beslenmeye dayalı kronik hastalıkların önlenmesi için çalışmalarda bulunulacak.
  Çalışmaları MEB Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve İlköğretim Genel Müdürlüğü diğer birimlerle işbirliği yaparak yürütecek. Aylık raporlar hazırlanarak, Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) bildirilecek.
  Ulusal planın parçası
  Milli Eğitim Bakanı Çelik'in verdiği bilgiye göre, 1992 Uluslararası Beslenme Konferansı ile 1996 Dünya Gıda Zirvesi'ne katılan ülkelerin üst düzey yöneticileri 'beslenme, vitamin ve mineral yetersizlikleri ile açlığın yok edilmesi' amacıyla ulusal eylem planları hazırlanmasını kabul etmişti. Bunun üzerine DPT Müsteşarlığı koordinatörlüğünde bir Ulusal Gıda ve Beslenme Eylem Planı yapıldı. 'MEB Ulusal Gıda ve Beslenme Eylem Planı Uygulama Programı' da bu plan doğrultusunda hazırlandı.