'Beyaz' 4. Ağır Ceza'da

İki parçaya bölünen 15 sanıklı
'Beyaz Enerji' davasında dün iki gelişme oldu. DGM'de kalan çete davasında ilk duruşma tarihi 5 Haziran olarak belirlendi.

ANKARA - İki parçaya bölünen 15 sanıklı
'Beyaz Enerji' davasında dün iki gelişme oldu. DGM'de kalan çete davasında ilk duruşma tarihi 5 Haziran olarak belirlendi. Rüşvet, ihaleye fesat ve görevi kötüye kullanmak suçundan görevsizlikle ağır cezaya gönderilen dava ise, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
Ankara 1 No'lu DGM'nin 20 gün önce görevsizlik kararı vermesine rağmen önceki gün 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği davanın tevzi işlemi dün yapıldı. Bilgisayarla yapılan kura sonucu, dava Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne düştü. Dosyanın daha önce de bu mahkemeye düştüğü ve DGM'den sonra bu mahkemenin de görevsizlik
verdiği bazı gazetelerce duyurulmuş, ancak daha sonra dosyanın henüz DGM'de olduğu ortaya çıkmıştı. 'Beyaz Enerji'de tutuklanan ve çete kurup, üye olmakla suçlanan 10 bürokrat ve işadamının yargılanmasına ise 5 Haziran'da başlanacak.
Müsteşara inceleme
Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, müsteşar Yurdakul Yiğitgüden ile ilgili ön inceleme başlattı. Konuyla ilgili olarak üç müfettişi görevlendiren Çakan, incelemenin tamamlanarak kararın ilgili kurumlara iletileceğini bildirdi.