Beyaz alarm

Beyaz alarm
Beyaz alarm

Kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu Ovacık ta okullar tatil edildi.

Yurdun büyük kısmı kar altında. İstanbul'da toplu taşımaya ek seferler konuldu, 908 araç ve 2266 personel 'karla mücadele'ye hazır.

Türkiye yeni bir kar dalgasının etkisine girerken, özellikle Marmara’da beklenen kuvvetli kar yağışına karşı İstanbul ’da alarm verildi. İstanbul’da ana arterlerde kar kürüme ve tuzlama ekipleri bir gece önceden yerlerini aldı. Toplu taşıma seferleri de artırıldı.
İstanbul’da 255 güzergâhta toplam 3 bin 500 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda tedbirler alındı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş akşam saatlerinde açıklama yaparak lınan önlemleri anlattı. 220 bin ton tuz depolandı. 82 ayrı noktada 2000 ton solüsyon depolandı. Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, iskeleler, otobüs durakları, hastane giriş çıkışları, üniversite ve okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu.
AKOM koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara itfaiye, 45 kurtarma aracı ve 135 personelle katılacak. 

142 traktör kar kürüme ekibi köy yollarını açacak. 
Kentte karla mücadele toplam 908 araç ve 2 bin 266 personel yer alacak.
Kritik kavşaklarda 40 adet kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek.
Gelin alayı kara saplandı
İstanbul’un günlerdir ‘korkuyla’ beklediği etkili kar yağışı, Türkiye’nin doğusunu ise tamamen beyazlara bürüdü. Yurttan bazı kar manzaraları şöyle:
**Van ve Bitlis’te iki gündür etkili olan kar yağışı 241 köy yolunu ulaşıma kapattı. İl Özel İdaresi ekipleri kapalı köy yollarını açmak için çalışmaya başladı.
**Kayseri Meteoroloji Bölge Müdürlüðü yetkilileri, dün baþlayan kar yaðýþýnýn çarþamba gününe kadar aralýklarla devam edeceðini, çarþamba günü gece sýcaklýðýnýn sýfýrýn altýnda 12 dereceye kadar düþeceðini bildirdi.
**Mersin’in Mut ilçesinde etkili olan kar yaðýþý ve yoðun sis nedeniyle Mersin’i Karaman’a baðlayan Sertavul Geçidi’nden ulaþým kontrollü saðlanýyor.
** Tunceli il merkezi, Çemiþgezek, Hozat, Mazgirt ve Nazýmiye ilçelerinde eðitime iki gün, Ovacýk ve Pülümür’de bir gün ara verildi. Kentte kar bir metreyi buldu.
Muş’ta merkeze bağlı Beşparmak Köyü’ne gelin almaya giden konvoy mahsur kaldı. Araçlar il Özel İdaresi ekiplerince iki saatte kurtarıldı.

Meteoroloji uyarı yaptı
Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de kuvvetli, doğu kesimlerde ise yoğun kar yağışı bekleniyor. Meteorolojk uyarılara göre bugün İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik ile Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar var. Zamanla etkisini artıracak yağışların bugün öğle saatlerinden sonra ve yarın kuvvetli, yer yer yoğun olmak üzere kar şeklinde devam etmesi bekleniyor. Doğuda da yoğun kar yağışı sürecek. Bugün Doğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleriyle İç Anadolu’nun doğusunda kuvvetli kar yağışı etkili olacak. Hakkâri, Muş, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Erzincan ve Erzurum’da da yoğun kar var. (İSTANBUL/RADİKAL)