'Beyaz bayrak' yarışında İzmir önde

Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının birlikte yürüttükleri proje kapsamında, temizlik ve hijyen bakımından belirli kriterlere sahip 68 ildeki 1354 okul 'beyaz bayrak' ve sertifikayla ödüllendirildi.

ANKARA - Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının birlikte yürüttükleri proje kapsamında, temizlik ve hijyen bakımından belirli kriterlere sahip 68 ildeki 1354 okul 'beyaz bayrak' ve sertifikayla ödüllendirildi.
Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları tarafından, okulların temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması amacıyla pilot uygulaması Ankara'da başlatılan 'beyaz bayrak' projesi, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren ülke geneline yaygınlaştırıldı. Projeye göre, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterlere sahip olan ve okul sağlığının iyileştirilmesi konusunda gayret gösteren ilköğretim okulları 'beyaz bayrak'la ödüllendiriliyor. Beyaz bayrak alan okulların 100 puan üzerinden en az 90 alması gerekiyor. Değerlendirme yapılırken okulların çevresinden sınıflara, kantininden tuvaletlerine kadar birçok kıstasa bakılıyor. Sağlık Bakanlığı'nın 10 Aralık tarihli verilerine göre İzmir 197 'beyaz bayrak'lı okulla en fazla başarı gösteren il. İzmir'i 140 okulla İstanbul, 69 okulla Manisa izliyor. Elazığ ve Gümüşhane birer okulla en az 'beyaz bayrak' alan iller.