'Beyaz çorapla bağdaş' müdür yedi!

Fransa'nın başkenti Paris'teki Mevlana kutlamalarında protokol sırasında topuklarına bastığı ayakkabılarını çıkarıp sandalyeye bağdaş kurarak oturan ve bu şekilde gösterileri izleyen Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar açığa alındı.

KONYA -Fransa'nın başkenti Paris'teki Mevlana kutlamalarında protokol sırasında topuklarına bastığı ayakkabılarını çıkarıp sandalyeye bağdaş kurarak oturan ve bu şekilde gösterileri izleyen Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar açığa alındı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, müfettişlere talimat vererek Abdüssettar Yarar'ın neden olduğu olayın araştırılıp gereğinin yapılmasını istedi. İki müfettiş Konya'da üç gün süren çalışmaları dün tamamlayıp kentten ayrıldı. Müfettişlerin raporu doğrultusunda Konya Kültür ve Turizm Müdürü Yarar'ın açığa alındığı öğrenildi.
Mevlana'nın doğumunun 800. yılı nedeniyle Paris'teki UNESCO Salonu'nda düzenlenen kutlama gösterileri ve konferansına Türkiye ile dünyadan akademisyenler, siyasiler ve bürokratlar katılmıştı. Sema gösterisi sırasında protokolda oturan Abdüssettar Yarar, topuklarına bastığı ayakkabılarını çıkarıp sandalyenin önüne koyduktan sonra bağdaş kurarak oturmuştu.Olayın basına yansımasından sonra Yarar, yeni aldığı ayakkabılarını sıktığı için çıkardığı açıklamasını yaparak kamuoyundan özür dilemişti.