'Beyaz Dava' bugün

Enerji bürokratlarıyla işadamlarının 'çete' suçlamasından yargılanmasına bugün DGM'de başlanıyor. Kısa süreli ceza istenen bazı sanıklar tahliye edilebilir.

ANKARA - 'Enerji ihalelerine fesat karıştırmak, rüşvet alıp vermek ve görevi kötüye kullanmak amacıyla çete kurdukları, üye oldukları ve çeteye yardımda bulundukları' gerekçesiyle haklarında dava açılan enerji bürokratlarıyla işadamlarının yargılanmasına bugün başlanıyor.
Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'in istifasına, ardından siyaset-yargı kavgasına yol açan soruşturmayla ilgili dava Ankara 1 No'lu DGM'de görülecek. 15 sanıklı 'Beyaz Enerji davası'nın bugünkü bölümü yalnızca çete suçlamasıyla ilgili. Bu suça muhatap 10 sanık var. 'Rüşvet alıp verme, görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma' suçlamalarını içeren dava ise Yargıtay yolunda. Ankara DGM, bu suçlar yönünden görevsizlik kararı vererek dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. Ancak bu mahkeme de görevsizlik kararı vermişti. Uyuşmazlığı,Yargıtay 4.Ceza Dairesi çözecek.
Savcı Talat Şalk'ın iddianamesinde bugünkü yargılamaya konu olan çete tespitleri şöyle:
TEAŞ çetesi: "TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, yönetim kurulu üyeleri Ünal Peker ve Birsel Sönmez'in TEAŞ içinde cürüm işlemek için teşekkül oluşturdukları, firmalardan menfaat sağladıkları anlaşılmıştır."
Bakanlık çetesi: "Mustafa Mendilcioğlu, Yavuz Gürsoy, Hasan Hüseyin Çoğalan ve Osman İlhan organizasyon kurup santral projelerinde firmalara menfaat sağlamak için işbirliği yaptı."

İşte çete sanıkları

Bugünkü davanın sanıkları:
Muzaffer Selvi (eski TEAŞ Genel Müdürü), Ünal Peker (eski TEAŞ Genel Müdür Yardımcısı), Birsel Sönmez (eski bakan ve TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi), Mustafa Meldilcioğlu (eski Müsteşar Yardımcısı), Osman İlhan (eski Enerji İşleri Genel Müdürü), Yavuz Gürsoy (eski Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı), Hasan Hüseyin Çoğalan (eski Hidroelektrik Santrallar Daire Başkanı), Nuri Doğan Karadeniz (Karadeniz Enerji A.Ş. sahibi), Erhan Aygün (Park Holding ortağı) ve Mehmet Vehbi Bilgin (Bilgin Enerji sahibi).