'Beyaz Enerji' istifası

Eski görev
'Beyaz Enerji'nin jandarmadaki sarsıntısı sürüyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'la arası açılan ve daha önce yürüttüğü Kayseri Bölge Komutanlığı'na atanan tümgeneral Özbek dün ordudan ayrıldı.
Fiilen de bıraktı
Özbek, Genelkurmay'a istifa dilekçesini verdikten sonra görevi fiilen bırakarak emekliliğini istedi. YAŞ'ın Özbek'i alt rütbedeyken yaptığı bir göreve ataması, 'tenzili makam' olarak yorumlanmıştı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Beyaz Enerji Operasyonu'nun Jandarma Genel Komutanlığı'nda yarattığı deprem sürüyor. Operasyonu yürütürken Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'la arası açılan ve bir alt rütbedeyken yürüttüğü Kayseri Bölge Komutanlığı'na yeniden atanan Tümgeneral Osman Özbek, bu görevinden istifa etti. Emekliliğini isteyen Özbek'in, istifa dilekçesini Yalman'a değil, Genelkurmay Başkanlığı'na gönderdiği öğrenildi. İstifa kabul edildi.
Jandarma Genel Komutanlığı Harekât Başkanı olduğu dönemde Beyaz Enerji Operasyonu'nu yürüten Tümgeneral Özbek, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) tarafından atandığı Kayseri Jandarma Bölge Komutanlığı görevinden önceki gün istifa etti.
İstifa dilekçesini Genelkurmay Başkanlığı'na gönderen Osman Özbek, Kayseri'deki görevinden de fiilen ayrıldı. Özbek'in, emekliliğini istediği öğrenildi.
Yalman'la arası açıldı
YAŞ, Tümgeneral Özbek'i, tuğgeneralken yürüttüğü Kayseri Bölge Komutanlığı'na yeniden atamıştı. Özbek'in, bir alt rütbedeyken yürüttüğü göreve yeniden atanması, 'tenzili makam' olarak yorumlanmıştı. Özbek'in, 'Beyaz Enerji Operasyonu' nedeniyle Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman'la arasının açıldığı; Yalman'ın, operasyonla ilgili sızan bilgilerden Özbek'i sorumlu tuttuğu öne sürüldü. Özbek'in 'tenzili makam'la Kayseri'ye gönderilmesinde de bilgi sızmasının ve bazı nitelemelerin etkili olduğu iddia edildi. Tümgeneral Özbek'in, Orgeneral Yalman'a vermesi gereken istifa dilekçesini, bu gerginlik nedeniyle doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na gönderdiği bildirildi.
Yeni istifalar bekleniyor
Beyaz Enerji Operasyonu'nun başladığı günlerde o dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer için "O adamın üzerini çizin" demeci veren komutanın, Osman Özbek olduğu da öne sürülmüştü.
Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Yusuf Soybaş'ın da tıpkı Özbek gibi Beyaz Enerji'deki bazı olumsuzluklardan
sorumlu tutulduğu, Soybaş'ın da bu nedenle önümüzdeki günlerde istifa edebileceği iddia edildi. Kısa bir süre önce kalp rahatsızlığı geçiren ve GATA'da tedavi gören Soybaş'ın, sağlık sorunları nedeniyle emekliliğini isteyebileceği belirtildi.
Akgöz de gitmişti
Beyaz Enerji'nin jandarmada yarattığı deprem, operasyonu yürüten Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Albay Aziz Ergen'in bu görevden uzaklaştırılarak Jandarma Okullar Komutanlığı emrine verilmesiyle başlamıştı. YAŞ kararlarıyla süren deprem, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ali Akgöz'ü de makamından etmişti. Tümgeneral Akgöz, Adana Jandarma Komutanlığı'na atanırken; operasyonun koordinesinden sorumlu Ankara Jandarma Bölge Komutanı Bekir Uğurlu sırası geldiği halde terfi ettirilmemiş ve bekleme süresi uzatılmıştı.