Beyaz Enerji'de DGM yine karıştı

'İki sayfa değil ki'
Ankara DGM Savcısı Talat Şalk, 'Beyaz Enerji'de iddianameyi bitirdiğini, davanın salıya açılacağını söyleyince DGM karıştı. Başsavcı Cevdet Volkan, "İki sayfa değil ki imzalayıp yollayalım. İnceleyeceğiz, belki dava açılmayacak" dedi.
Ersümer'in adı var
Şalk sanıklara, Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası'na değil, daha hafif cezalar içeren TCK'nın 313. maddesine göre ceza istendiğini açıkladı. İddianame, Enerji Bakanı Ersümer hakkındaki ifadeleri de içeriyor.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi
KEMAL GÖKTAŞ / Arşivi

ANKARA - Hükümeti üç ayı aşkın zamandır kıvrandıran Beyaz Enerji soruşturmasında hazırlanan iddianame, koalisyondan önce DGM'yi karıştırdı. Soruşturmayı yürüten DGM Savcısı Talat Şalk'ın iddianameyi tamamladığını ve salı günü davanın açılacağını açıklamasına Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan sert tepki gösterdi.
DGM'yi karıştıran iddianamede Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'in adının geçtiği öğrenilirken, sanıklar hakkında beklendiği gibi 'Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası'ndan değil, daha hafif cezalar öngören TCY'nin 313. maddesinden (cürüm için teşekkül oluşturmak, teşekküle yardım etmek ve rüşvet) dava açılması sürpriz oldu.
'Nihayet bitirdik'
Şalk, dün iddianamenin bilgisayar disketinde kayıtlı örneğini DGM Başsavcısı'na sundu. DGM'den ayrılırken "Nihayet bitirdik. İddianame salı günü açıklanacak" diyen Şalk, davayı Ceza Yasası'nın 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturma' hükmünü içeren 313. maddesinden açtığını bildirdi.
Bu açıklamadan sonra gazetecilerin odasına gittiği Başsavcı Volkan, Şalk'a sert tepki gösterdi, "Bu iki sayfalık bir iddianame değil ki imzalayıp gönderelim.
Okuyup, inceleyeceğiz, belki de dava açılmayacak. İddianamenin yazıldığını, davanın açıldığını nereden çıkarıyorsunuz? Daha benim önüme şimdi geldi. Ne kadar büyüttünüz bu işi?" dedi.
Açıklamayı Şalk'ın yaptığını öğrenince de "Ne kadar meraklıyız kameralara konuşmaya" diye bağıran Volkan, "Bazı makamlara karşı sorumluyum" dedi.
68 sayfalık iddianameyle 9'u tutuklu, 15 sanık yer alıyor.