'Beyaz Enerji'de tutuklu kalmadı

Enerji Bakanlığı'ndaki ihale yolsuzluklarından tutuklu bulunan üç bürokrat ikişer milyar lira kefaletle dün tahliye edildi.

ANKARA - TEAŞ bürokratları, DGM'deki çete davasından sonra, ağır ceza mahkemesinde rüşvet ve ihaleye fesatla suçlandıkları davadan da tahliye edildi. Böylece enerji ihalelerinde trilyonları bulan rüşvet iddialarının tartışıldığı 'Beyaz Enerji' davasında tutuklu sanık kalmadı. Davada karar öncesi son aşamaya gelindi.
Enerji ihalelerindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili tutuklu eski TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, eski TEAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ünal Peker ve eski TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi eski ANAP'lı bakan Birsel Sönmez'in de aralarında bulunduğu 15 sanığın yargılanmasına, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
Savcı da 'tahliye' dedi
Sanık Sönmez, iddianamede kendisine atfedilen
teyp kasetine kayıtlı konuşma tutanağını kabul etmezken, bu kanıtları, yasadışı olarak dosyaya konulduğu gerekçesiyle reddettiğini bildirdi.
Duruşmada daha sonra sanık avukatları tahliye talebinde bulundu, bu istemi
'tutuklu kaldıkları süreleri' gerekçe gösteren savcı da paylaştı. Mahkeme bunun üzerine, sanıkların malvarlıklarına tedbir konulması yönünde bir karar almadıklarını Ankara 1 No'lu DGM'ye bildirme kararıyla birlikte, TEAŞ yöneticisi sanıklar Sönmez, Selvi ve Peker'i 2'şer milyar kefaletle tahliye etti. Mahkeme başkanı tahliye edilen sanıkları, sonraki duruşmalara katılmamaları halinde yeniden tutuklanacakları konusunda uyardı.
Mahkeme, tahliyeden sonra da esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyayı savcıya havale etti. Böylece davada son savunma aşamasına gelinmiş oldu.
Dünkü kararla 'Beyaz Enerji' davasında tutuklu sanık kalmadı. 1 yıldan 24 yıla kadar hapisleri istenen sanıklar, daha önce de çete kurmakla suçlandıkları davanın görüldüğü DGM tarafından da tahliye edilmişti.