'Beyaz eşya yardımı Anayasa emri'

'Beyaz eşya yardımı Anayasa emri'
'Beyaz eşya yardımı Anayasa emri'

Başbakan Yardımcısı Yazıcı, beyaz eşya yardımını Anayasa?nın 2. maddesine dayandırdı. FOTOĞRAF: HAYDAR TOPRAKCI / AA

Hükümet beyaz eşya yardımında kararlı: 'Tunceli'ye yardım bir yıl önceden planlı'. 'YSK kararı siyasi partileri kapsar, valilikleri bağlamaz'. 'Eleştiriler tuzu kurulardan'...

ANKARA - Tunceli Valiliği’nin tartışmalı beyaz eşya yardımlarını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Tunceli’de yapılan ve büyük tartışma yaratan beyaz eşya, çekyat ve halı yardımını Anayasa’nın 2. Maddesi’ne dayandırdı. Anayasa’nın 2. maddesi Türkiye’nin bir sosyal devlet olduğunu söylüyor. Başbakanlık’ta konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Yazıcı, 29 Mart seçimleri öncesi, Tunceli’de, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile bağımsız milletvekili Kamer Genç’in memleketi Nazimiye ilçesinden başlayan yardımların ‘2008’den planlı olduğunu’ açıkladı:
“Bu proje günübirlik, hemen herhangi bir olayın olması dolayısıyla geliştirilmiş, hayata geçirilmiş değildir. Biz bu projeyle alakalı olarak bir yıldır çalışıyoruz. Çalışmalar yapılmış, 2008 yılı içerisinde bu kararlar oluşmuştu.”
Beyaz eşya alımlarının Tunceli’deki altı bayiiden yapıldığını söyleyen Yazıcı, “Bu krizin teğet de olsa Türkiye’ye yansıması var. Kriz nedeniyle pazar küçüldü. (Yardımlarda) Bir anlamda da bunları canlı tutabilme mantığı yer alıyor” dedi.
Yazıcı, Tunceli’de televizyonlara çıkıp yardım almadığını söyleyen Beser Kılıç adlı kadının eşi Mehmet Kılıç’ın halen Tunceli il özel idaresinde kadrolu işçi olarak çalıştığını söyledi. Yazıcı’nın Beser Kılıç’ın TC vatandaşlık numarasını açıkça söylemesi de dikkat çekti.
Eleştirileri ‘tuzu kuru kesimlerin’ yaptığını savunan Yazıcı kararlı: “Vatandaşın derdi, bir numaralı derdi seçim değil geçimdir. Devlette bütünlük, süreklilik esastır. Devlet hiçbir faaliyetini seçim veya başka nedenlerle tatil etmez. Tatil etmesini istemek de bana göre akıl ve mantıkla bağdaşmaz. Vatandaş memnun ve mutlu. Bu doğrultudaki çalışmalarımız aksatılmadan devam edecektir.”
Yazıcı yaklaşan seçimler hatırlatılarak, “Yardımların seçim sonrası yapılması etik değil mi?” sorusunu “Biz karar aldık, seçimden sonra verilecek diye. O zaman diyeceklerdi ki, bunlar oy sonuçlarına bakacak, ona karar verecek. Bizim oy sorunumuz yok” diye yanıtladı.
Yazıcı, “Çamaşır makinesi niye dağıtılıyor, diyenler kadın düşmanı herhalde? Ben hayret ediyorum kadınlar niye buna tepki veriyor? Biz bunu yaparak kadınları koruyoruz orada” dedi. (Radikal)