Beyaz eşya yerine mikro kredi verilsin

Beyaz eşya yerine mikro kredi verilsin
Beyaz eşya yerine mikro kredi verilsin

Yardım değil alınteri... Tunceli?de 3 bin 300 aileye beyaz eşya dağıtılırken Mikro kredi uygulamasında 17 bin kişiye toplam 21 milyon TL kredi verildi. Kredilerin tamamı geri ödendi. 1000 TLkrediyle çiçekçi açan Adile Çiftçi (altta) bugün bir dükkân sahibi. Hayali üç çocuğuyla birlikte bir fabrika kurmak. FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA

'Mikro kredi'nin Türkiye'deki mimarı Aziz Akgül, Tunceli'deki beyaz eşya yardımını değerlendirdi:?Bu parayla mikro kredi verilecek binlerce kişi kendi işini kurar
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - AKP’nin 22 Temmuz seçimlerinde milletvekili çıkaramadığı tek şehir olan ve yerel seçimlerde almak istediğini ilan ettiği Tunceli’de yapılan 3 bin 300 aileye beyaz eşya yardımı tartışılırken, hükümet ikinci adımı da attı. Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ihtiyaç ve bütçe olması halinde başka illerde de benzer yardımların yapılacağını söyledi. Yardımların ‘seçim yatırımı’ olarak  eleştirilmesine Yazıcı, “Sosyal devletin gereği bunları temin etmektir” dedi. ‘Mikro kredi’ projesiyle 21 milyon TL kullanıp 17 bin 500 kişiye iş olanağı sağlayan eski AKP Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül ise, söz konusu yardıma harcanan parayla binlerce insanın iş sahibi yapılabileceğine dikkat çekti.

‘Biz de isteriz’
Bakan Yazıcı dün gazetecilerin Tunceli Valiliği’nin ‘beyaz eşya’ yardımları ile ilgili sorusunu yanıtladı. Yazıcı, “Beyaz eşya yardımları yapılacak başka iller var mı? ” sorusuna şu karşılığı verdi: “İhtiyaç duyulursa, bütçe olursa yapılır. Vatandaşın beyaz eşyası yoksa, buzdolabı yoksa, çamaşır makinesi yoksa, oturacağı kanepesi yoksa sosyal devletin gereği bunları temin etmektir. Sanki her şeyi seçimle alakalıymış gibi görüyorlar. Biz sosyal devlet çalışmalarını kesintisiz olarak herhangi bir faktörü de dikkate almadan seri bir şekilde bir bütünlük içinde yapıyoruz.  Devlette idarenin bütünlüğü,  hizmetlerin sürekliliği esastır. Bu çerçevede çalışmalarımızı yapıyoruz.”
“Tunceli dışında beyaz eşya yardımı yapmak için talepte bulunan iller var mı?” sorusuna, “Var” yanıtını veren Yazıcı bu illeri açıklamadı. 

‘17 bin kişi iş sahibi oldu’
Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus’a Nobel Barış Ödülü getiren Mikrokredi Projesini Türkiye’ye tanıtarak 17 bin kişiye iş olanağı sağlayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve eski Diyarbakır AKP Milletvekili Aziz Akgül ise şimdiye kadar 17 bin kişiye 21 milyon TL kredi verildiğini söyledi. 26 ilde, 36 şubede ihtiyaç sahibi vatandaşların kendi işlerini kurmaları ve üretim hayatına katılmaları için 500-3 bin TL arasında kredi verdiklerini anlatan Akgül, kredi alan vatandaşların tamamının geri ödemelerini yaptıklarını ve hayat standartlarında yüzde 25 ile yüzde 75 arasında gelişme olduğunun saptandığını söyledi. Hibe şeklindeki yardımların  ‘istisnai’ olması gerektiğini belirten Akgül,  “Hibe yardımlar istisnai olarak hasta, engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza evlerine kadar götürerek yapılmalıdır. Ancak çalışabilecek bütün insanlar onurlu ve gelir getirici iş kurmaları için özendirilmelidir” dedi.
Muhammed Yunus’un mikro kredi yöntemi ile 175 ülkede 135 milyon insanın kendi işini kurduğunu anlatan Akgül, Kahramanmaraş uygulamasının da Avrupa Konseyi Bölgeler ödülüne layık görüldüğünü hatırlattı. Akgül, Tunceli’de yapılan yardımların tutarının 4.4 milyon TL olduğunun hatırlatılması üzerine de,  “Bu para ile binlerce kişi kendi işini kurar” diye konuştu.
Hükümetin ‘sosyal yardım’ adı altında dağıttığı beyaz eşya ürünleri, piyasada ‘lüks tüketim malzemesi’ sayılıyor. Maliye Bakanlığı, dayanıklı tüketim malı kapsamında olan beyaz eşyadan yüzde 20 oranında Özel Tüketim Vergisi tahsil ederken, 2008’de bu kalemden toplam 1 milyon TL gelir elde etti. 
Tunceli Valiliği tarafından ‘Her eve beyaz eşya’ projesi kapsamında dağıtılan yardımlara Tunceli’deki sivil toplum örgütü temsilcileri ve muhalefetten tepki yağdı. Bazı tepkiler şöyle:? 

Beyaz eşya piyasası bitti
Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz:? Önce görüştüğümüz valilik beyaz eşya ve mobilya dağıtımında bayilerden eşit miktarda satın alınacağını söyledi. Ancak daha sonra tek bayiden alındı. Haksız rekabet oldu. Bu bayiden 600 bin liralık alım yapıldı. Bu dağıtımdan sonra beyaz eşya satıcıları kentte 2-3 yıl satış yapamayacak.
DTP Tunceli Milletvekili Şerefettin Halis: Bugün Tunceli’de Türkiye siyaset tarihinin en etik olmayan ve siyaset ahlakına denk düşmeyen gelişmeler yaşanıyor. AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte valiler, AKP il başkanları gibi çalıştılar. 
Tunceli Belediye Başkanı DTP’li Songül Erol Abdil: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı toplantılarında bu karara muhalefet şerhi koydum. Bunun seçim rüşvetidir. 
İHD Tunceli temsilcisi Barış Yıldırım: Bu yardımlar  özgür seçim ortamına müdahaledir.
CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse ise beyaz eşyaların maddi kaynağının nasıl sağlandığını, yardımın Tunceli’de yapılma gerekçesinin ne olduğu sorularına TBMM’ye sunduğu soru önergesiyle yanıt istedi.