Beyaz felaket sürüyor

Bayram süresince en çok yağış alan Manisa'da sel nedeniyle Nurlupınar Mahallesi'ndeki Ünal Tunç'a ait üç katlı bir...

İSTANBUL - Bayram süresince en çok yağış alan Manisa'da sel nedeniyle Nurlupınar Mahallesi'ndeki Ünal Tunç'a ait üç katlı bir bina dün sabaha doğru saat 03.30'da çöktü. İlk iki katı dükkân olan binanın üçüncü katında oturan dört kişilik İzidoğru ailesi yaralı kurtarıldı.
Halil İbrahim İzidoğru ve eşi Mihriban
İzidoğru, yatak odalarında üzerlerine çapraz düşen kirişlerin altında kaldı. Yan odada yatan 6 yaşındaki oğulları Ozan ise, binanın yana kayıp devrilmesi nedeniyle bahçeye düştü. İzidoğru çiftinin 15 yaşındaki kızları Hasret ise odasında kaldı. Vatandaşlar ve itfaiyenin çabasıyla Hasret, enkazdan kolaylıkla çıkarıldı.
İzidoğru çifti ise üzerlerine çöken tonlarca ağırlığındaki betonlar kırıldıktan sonra kurtarılabildi.
Ulaşım, elektrik, telefon yok
Kocaeli'nde yolları kapanan 190 köyden 145'ine hâlâ ulaşılamadı. Bayramın ikinci gününden beri 190 köye elektrik verilemiyor. Adapazarı'nda ise Hendek ve Akyazı ilçelerine bağlı 90 köye ulaşılamazken, 85 köye elektrik verilemiyor. Balıkesir'de de 519 köy yolu ulaşıma kapalı, 225 köye elektrik verilemiyor, 158 köyle de telefon kesik. Bursa'da da 264 köy yolu ulaşıma kapalı.
Bandırma'da bir kişi donarak ölürken, Yalova'ya bağlı Güneyköy'de kalp krizi geçiren bir vatandaş, kar nedeniyle ambulans yola çıkamayınca hayatını kaybetti.
Bu arada Ankara-İstanbul karayolunun Bolu Dağı kesiminde, zincirsiz araçların geçişine dün de izin verilmedi. Son yılların en sert kışını yaşayan Trakya'da ise son üç gündür yağan yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan yollar açılmaya başlandı. Tekirdağ'da önceki gece yarısı yollarda mahsur kalan 211 kişi il merkezi ve ilçelerde misafir edildi. Tekirdağ'da halen 220'den fazla köy yolunda ulaşım yok. Saray'a da önceki günden bu yana elektrik verilemiyor.
TEM otoyolu açıldı
Edirne-İstanbul arasındaki TEM otoyolu ile D-100 karayolu da ulaşıma açılırken, Edirne'de toplam 252 köyle ulaşım sağlanamıyor.
İstanbul'dan Yunanistan'a yapılan tren seferleri ise buzlanma nedeniyle aksadı. Edirne'nin İpsala ile Keşan arasındaki karayolunun ulaşıma kapalı olması nedeniyle,
İpsala Gümrük Kapısı'ndaki personel, nöbet değişimi yapamadı. Çanakkale'de ise deniz ulaşımı normale döndü.
Soğuk ve karlı hava Orta ve Doğu Karadeniz'i de etkiledi. 500 köy ulaşıma kapalı.
Doğu'nun kaderi aynı
Doğu Anadolu'da yüzlerce köyün merkezlerle bağlantısı kesilirken, ulaşım kızaklarla yapıldı. Kar nedeniyle Erzurum'da 349, Muş'ta 290, Kars'ta 68, Ardahan'da 56, Erzincan'da 35, Iğdır'da 10, Ağrı'da 5, Bitlis ve Van'da 140 olmak üzere toplam 813 köy yolu ulaşıma kapandı. Siirt'in Güroymak ilçesi Yukarı Bölmedere Mahallesi' nde hastalanan 12 yaşındaki Salih Kılıç, yolun kapalı olması nedeniyle bölgede yıllardır kullanılan ve can kurtaran kızakla ilçe merkezine getirilebildi.
(Radikal, dha, aa)