Beyaz işgalin sırrı çözülemiyor

Beyaz işgalin sırrı çözülemiyor
Beyaz işgalin sırrı çözülemiyor
Sakarya Köprüsü'nde her yıl aynı dönemde uçarak ölen söğüt kelebekleri için bilim henüz bir açıklama bulamadı
ZAFER TOKUŞ

ADAPAZARI - Her yıl eski Sakarya Köprüsü üzerinde yaşanan söğüt kelebeklerinin ışıkların etrafında bir süre uçtuktan sonra toplu halde ölmelerinin sırrı çözülemiyor. Milyonlarca kelebeğin, her yıl hemen aynı günlere rastlayan topluca uçuşları ve ölmeleriyle ilgili birçok araştırma yapılmasına rağmen kesin bir açıklaması yapılamıyor.

Her yıl temmuz ayının 10'u ile 14'üncü günleri arasında, aşırı sıcaklarda yaşanan bu doğa olayının onlarca yıldır tekrarlandığı biliniyor. Sakarya Nehri boyunca uçan ve söğüt kelebeği olarak nitelendirilen beyaz renkli kelebekler, eski Sakarya Köprüsü üzerindeki lambaların çevresinde uçtuktan sonra yığınlar halinde köprünün üstüne düşerek ölüyor. Kar yağarmış hissi veren bu görüntüler herkesi şaşırtırken, bilimsel bir açıklaması da yapılamıyor.
Sakarya Tarım Müdürü Abrdurrahman Çakar birkaç günlük ömrü olduğu bilinen bu kelebeklerin neden nehir boyunca uçtuktan sonra ölmek için burasını tercih ettiklerini bilmediklerini belirterek, şunları söyledi:
“Bu olay her sene aynı dönemde oluyor. Nedeniyle ilgili net birşey bulamadık. Yumurtalardan çıktıktan sonra hızla ürediklerini biliyoruz. Bu durumun iklimle ilişkisi olduğunu sanıyoruz. Ancak ziraate zararlı değiller. Bitkisel üretime zararlı olduklarını tespit edemedik. Ürüne zarar vermiyorlar. Zaten ömürleri çok kısa. Çok yoğun bir şekilde ürüyorlar. İki gün içerisinde ölüyorlar ve belli bir bölgede yoğunlaşıyorlar. Bu bir tabiat olayı.” (dha)