Beyaz madde 'petrol gibi'

İzmit Körfezi'nin doğu ucunda beliren, Marmara ve Çanakkale'de de görülen beyaz tabaka giderek yoğunlaşıyor. TÜBİTAK MAM ve İÜ'nün incelemelerine göre 'laptomedusea' denilen küçük bir deniz-anası türünün topluca ölümlerinden kaynaklanan jelimsi tabaka...

KOCAELİ/ÇANAKKALE - İzmit Körfezi'nin doğu ucunda beliren, Marmara ve Çanakkale'de de görülen beyaz tabaka giderek yoğunlaşıyor. TÜBİTAK MAM ve İÜ'nün incelemelerine göre 'laptomedusea' denilen küçük bir deniz-anası türünün topluca ölümlerinden kaynaklanan jelimsi tabaka, deniz yüzeyini kaplamasının yanı sıra sarmaşık gibi suyun 5-10 metre altına da uzuyor.
Uzmanların, 'En geç aralıkta kaybolur' dediği tabaka, geçen hafta azalmıştı. Ancak beyaz tabakanın, dün körfezin İzmit açıklarını yeniden kaplaması endişe yarattı. Marmara'nın değişik bölgelerinde de görülen yoğun tabaka, deniz süpürgeleriyle temizlenemiyor. Dün beyaz maddenin içinde kalan karabatakların yüzemedikleri, sudan çıktıklarında kanatlarına yapışan artıklar yüzünden uçmakta zorlandıkları gözlendi. Bu durum, endişeleri daha da artırdı.
Önceki sabah da Çanakkale-Kilitbahir mini feribotlarının yanaştığı liman ve çevresinde de deniz yüzeyinin beyaz bir maddeyle kaplandığı görülmüştü. Kordon boyunda yürüyüş yapanlar köpüğe benzeyen beyaz maddeyle kaplanmış denizi tedirginlikle seyretti, ancak olup bitene bir anlam veremedi.
Beyaz madde geçen eylül Çanakkale Boğazı'nda da görülmüş, yapışkan maddenin ağlarını batırıp parçaladığını söyleyen balıkçılar isyan etmişti. Maddeyi laboratuvarda inceleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi araştırma görevlisi Özgür Emek İnanmaz "Su kalitesinde, tuzluluk ve oksijende bozukluk görmedik. Ama bu boğazdaki akıntıya bağlı olabilir. Eğer bu madde durgun körfezde, koyda olsaydı, tabakanın altındaki canlılar ölebilirdi" dedi.