Beyaz meleklere erkek arkadaş

Alkar Acıyurt, dün sabah 'beyaz gömleğini' giyerken yüzü gülüyordu. Çünkü eğitimini gördüğü mesleğini artık yapabilecekti; Sivas'ın Gölova İlçesi Devlet Hastanesi'ne 'hemşire' olarak atanmıştı.
Haber: HALİFE YALÇINKAYA / Arşivi

SİVAS - Alkar Acıyurt, dün sabah 'beyaz gömleğini' giyerken yüzü gülüyordu. Çünkü eğitimini gördüğü mesleğini artık yapabilecekti; Sivas'ın Gölova İlçesi Devlet Hastanesi'ne 'hemşire' olarak atanmıştı. Gururluydu, çünkü verdiği hukuk mücadelesiyle, kendisi gibi, hemşirelik okuyan ancak 'kadınların tekelindeki' meslekleri yapamayan erkeklerin yolunu açmıştı.
Türkiye, Hemşirelik Kanunu'nda değişiklik yapan yasa teklifiyle, erkeklere de hemşirelik yapabilme imkânı tanımaya hazırlanırken, bunda 24 yaşındaki Alkar Acıyurt'un da payı var. Kütahyalı gencin 'beyaz melek' olabilme serüveni, 2001 yılında üniversite sınavında Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksekokulu'nu kazanmasıyla başladı. Dört yıllık eğitimini başarıyla tamamlarken, bölüm beşincisiydi. Ardından 2005'te Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girdi ve hemşire olarak yerleştirmesi yapıldı. Ancak Acıyurt'un ataması Sağlık Bakanlığı'na ulaştığında, önüne bir engel çıktı. 1954 tarihli Hemşirelik Yasası'nın üçüncü maddesinde, bu mesleğin sadece kadınlar tarafından yapılabileceği yazıyordu.
Hemşire adayı genç bunun üzerine yürütmenin durdurulması için Danıştay 12. Dairesi'ne başvurdu. Danıştay da yasa maddesinin, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. Dava sonuçlanmadan Alkar Acıyurt, Sağlık Bakanlığı'nca 9 Ocak 2007'de, Sivas'ta, Gölova Devlet Hastanesi'nde 'hemşire' olarak atandı. Alkar Acıyurt, dün, hemşirelik savaşını kazanmanın sevinci içindeydi:
"Ben hemşireyim ve bundan gururluyum. Okulda kız arkadaşlarım beni yadırgamadı. Dört yıl bir meslek öğreniyorsunuz. Erkek- kadın ayrımı nedeniyle bu meslek size icra ettirilmiyor. Bunun düzeltilmesi beni çok mutlu ediyor. Hemşirelik zor ama, benim açımdan tatmin edici bir meslek."
1999 yılında Sağlık Meslek Yüksek Okulları ve Hemşirelik Yüksek Okullarına erkek öğrenci alımına başlanıp da, 2003'te kanundaki yasak nedeniyle bundan vazgeçilince, bu okullardan mezun 100'ün üzerindeki erkek ortada kalmıştı. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edilen ve yasada değişiklik öngören teklifle erkekler de hemşire olabilecek.
Hemşir mi olsun, hemşire mi?
Ancak yine de sorun bitmiş değil. Yeni tartışma, erkek hemşirelere ne denileceğine ilişkin... Konu, teklifin kabul edildiği komisyonda da uzun uzun tartışıldı. Bazı milletvekilleri 'hemşire' kavramının, bu işi yapan erkekleri rahatsız edeceğini belirterek, 'hemşir' ifadesini önerdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise bu mesleğin adının 'hemşirelik' olduğunu belirterek, değiştirilemeyeceğini, erkeklerin de bu adı kullanacağını söyledi.
Yasa çıkana kadar erkek hemşirelerin adı belirsiz, ancak hastanelerde 'sus' işareti yapan kadın hemşirenin yanına erkek arkadaş geleceği kesin...