Beyaz Saray harekâtı kınamayı reddetti 'İşbirliğimiz var' dedi

ABD yönetimi Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik harekâtlarına itiraz etmeyecek. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, yasadışı PKK örgütünün Türkiye, Irak ve ABD'ye 'tehdit' olduğunu belirtirken, Türkiye'nin harekâtlarını kınamayı reddetti.

WASHINGTON - ABD yönetimi Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik harekâtlarına itiraz etmeyecek. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, yasadışı PKK örgütünün Türkiye, Irak ve ABD'ye 'tehdit' olduğunu belirtirken, Türkiye'nin harekâtlarını kınamayı reddetti. Perino, bunun yerine, "Türkler bizim işbirliğimiz ve Iraklılarla iletişim halinde tehdidi yok etmek için hareket etti" dedi.
Türk askerlerinin Kuzey Irak sınırını geçtiği yolundaki açıklamaları yorumlamaktan kaçınan Perino, "Çelişkili bilgiler var. Sahada neler olduğunu gördükten sonra yorum yapalım. Türkiye'yi operasyonların çok iyi hedeflenmiş ve sınırlı olması için uyardık" diye konuştu. "Bence bölgeden kaç askeri içeren bir operasyon olduğu, kimlerin karıştığına dair daha kesin bilgiler gelene kadar beklemeliyiz" ifadelerini kullanan Perino şöyle devam etti: "Bölgede Türk ve Iraklı yetkililerle işbirliği halindeyiz. PKK Türkiye'ye de, Irak'a da, ABD'ye de tehdit oluşturuyor. Bu yüzden (Türk ve Iraklı yetkililerle) bilgi ve istihbarat paylaşımına devam ediyoruz."
'Türkler istedi, ABD tamam dedi'
Hava saldırısına Amerikan yönetiminden yeşil ışık geldiği haberlerine bir yenisini Washington Post ekledi. Amerikan gazetesinin, operasyonun ardından Washington'daki yetkililerle görüşerek yaptığı haber özetle şöyle: "ABD, Türkiye'nin PKK hedeflerini vurması için istihbarat sağladı. ABD'li askeri yetkili, Türk ordusuna gerekli hedefleri sağladığını şu sözlerle aktardı: "Onlar 'Bir şey yapmak istiyoruz' dedi. Biz de 'Tamam, bu sizin kararınız' yanıtını verdik." Ancak askeri yetkili ABD'nin son saldırıları kesin olarak onayladığını yalanladı.
Wilson: İşbirliğinin merkezi Ankara ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, dün Ankara'daki Katar Milli Günü Resepsiyonu'nda, Washington Post gazetesinde yer alan haberle ilgili sorular üzerine, "Hükümet Ankara'da olduğu için işbirliğimizin merkezi de Ankara'dır. Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadelesini destekleme yönünde istihbarat paylaşımı ve diğer faaliyetleri sürdürmeye niyetliyiz" dedi. (Dış Haberler)