Beyaz Saray: PKK'nın engellenmesi için Bush ve Maliki anlaştı

Beyaz Saray sözcüsü, ABD Başkanı Bush'un video konferans aracılığıyla Irak Başbakanı Maliki'yle görüştüğünü söyleyip ekledi: PKK'nın Irak topraklarının herhangi bir parçasını terörist saldırıda kullanmasının Türk hükümetiyle işbirliği içinde önlemesi konusunda Maliki Bush'la anlaştı

WASHINGTON - ABD yönetimi, Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi harekatının önüne geçmek amacıyla başta Iraklı Kürtlere olmak üzere baskıları artırmak suretiyle tüm diplomatik kanallarını devreye soktu. ABD Başkanı George W. Bush dün akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü arayıp PKK ile savaşta Türkiye’ye desteğini dile getirirken, Irak Başbakanı Nuri Maliki'yi de video konferans aracılığıyla uyardı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Gordon Johndroe, "Başkan, Kuzey Irak üzerinden faaliyet gösteren PKK teröristleriyle mücadelede Türkiye ve Irak'la birlikte çalışma kararlılığını teyit etti. Gül’e Iraklılardan PKK’ya karşı eyleme geçmelerini istemeyi sürdüreceğini anlattı" dedi. Türk asker ve sivillerine son saldırılardan duyduğu derin üzüntüyü ileten Bush, Kongre'de bekleyen Ermeni tasarısına muhalefetini de teyit etti.

Bush'un Maliki'ye de Bağdat ile Kuzey Irak yönetiminin PKK'ya karşı daha fazla eyleme geçmesi yönünde baskı yaptığını aktaran Johndroe, "Türkiye'nin Irak toprakları üzerinden tüm terorist faaliyetlerin sona erdirileceğine dair müşterek kararlılığımızdan şüphesi kalmaması gerektiğine dair Maliki Bush'la hemfikir. PKK'nın Irak topraklarının herhangi bir parçasını terörist saldırıda kullanmasının Türk hükümetiyle işbirliği içinde önlemesi konusunda Maliki Bush'la anlaştı" dedi.

Washington'da buluşan ABD ve Britanya Dışişleri Bakanları Condi Rice ile David Miliband, PKK ile mücadele için oluşturulan, ancak şimdiye kadar işlerlik kazanmayan üçlü mekanizma çerçevesinde Türk, ABD ve Irak dışişleri bakanlarının bir araya gelmesini önerdi. İki bakanın ortak açıklamasında, üçlü buluşmanın 2-3 Kasım'da İstanbul’da düzenlenecek Irak'a komşu ülkeler genişletilmiş toplantısına koşut yapılmasını önerildi. Üçlü buluşmada Türkiye ile Irak arasında 28 Eylül'de imzalanan terörle mücadele anlaşmasının nasıl hayata geçirileceğinin ele alınabileceği kaydedildi.

Ortak açıklamada "PKK tehdinini ortadan kaldırılmasında en etkin yolun Türkiye-Irak işbirliği ve koordinasyonu olduğuna inanmayı sürdürüyoruz. Irak'taki güvenlik durumunda ve Ortadoğu'da barışı teşvik etmede gerçekten gelişme kaydedilirken, Irak hükümeti bölgesel istikrara bağlılığını göstermek zorunda" denildi.

Miliband, gazetecilere açıklamasında, artık Türkiye’yi ikna için sözlerin yetmeyeceğini, icraat gerektiğini belirtip, Irak hükümeti ile Kuzey Irak Kürt yönetiminin rollerinin kilit olduğunu vurguladı. (Dış Haberler)