Beyaz Saray: Türkiye IŞİD kararını kendisi verecek

Beyaz Saray: Türkiye IŞİD kararını kendisi verecek
Beyaz Saray: Türkiye IŞİD kararını kendisi verecek
Cidde toplantısının sonuç bildirisine Türkiye'nin imza koymamasının ardından gözler ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün Ankara'ya yapacağı kritik ziyarette...

RADİKAL – Türkiye ’nin, dün Cidde’de yapılan ‘Terörle Mücadele Toplantısı’nın, IŞİD ile mücadele kararlılığının vurgulandığı sonuç bildirgesine imza koymamasının yankıları sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bugün Ankara ’ya yapacağı kritik ziyaret öncesi yaşanan bu gelişme, Türkiye’nin, Musul’da rehin alınan diplomatlarının can güvenliği nedeniyle IŞİD’e karşı oluşturulması planlanan “Çekirdek koalisyon”a mesafeli durduğu belirtiliyor ve bu durum, Cidde bildirisine imza konmamasının da nedeni olarak gösteriliyor. Ancak bu hassas duruma rağmen, Türkiye’nin temkinli tutumunun ABD’de ve Arap ülkeleri arasında rahatsızlık yarattığı yorumları da yapılıyor.

Bugün Ankara’da bulunacak olan ve saat 15.00’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da görüşmesi beklenen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin temasları sırasında ‘belirsizliğin ortadan kaldırılması’ umut ediliyor.

Ankara ziyareti öncesinde BBC'ye konuşan John Kerry, Türkiye'nin Suudi Arabistan zirvesindeki sonuç bildirgesini imzalamamasına ilişkin olarak, “Türkiye'nin üstesinden gelmesi gereken hassas sorunları var” dedi.


‘TÜRKİYE KENDİ KARAR VERECEK’
Cidde toplantısının sonuç bildirisine Türkiye’nin imza koymamasının ardından günlük brifing için gazetecilerin karşısına çıkan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’e de Türkiye’nin tutumuna yönelik sorular yöneltildi. Earnest, bir gazetecinin, 49 Türk diplomatının halen IŞİD tarafından rehin tutulduğunu hatırlatarak, “Bu durum, Türklerin IŞİD'e karşı koalisyona katkı sağlamasında engel oluşturur mu" eklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bu rehinelerin derhal serbest bırakılması ve evlerine sağ salim dönebilmeleri çağrımızı yineliyoruz. Bu durum (rehine krizi), Başkan Obama'nın dün gece açıkladığı IŞİD’i yok etme stratejisinin başarılı olmasında Türkiye’nin büyük çıkarı olduğunu gösteriyor. Bu çabaya katkı sağlayabilecekleri en uygun yolun ne olduğuna, Türklerin kendisi karar verecek.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf de günlük basın brifinginde bir gazetecinin, "Türkiye'nin Cidde Bildirisi'ni neden imzalamadığı" şeklindeki sorusunu yanıtlarken, "Elbette her ülke önümüzdeki süreçte kendi rolünü değerlendiriyor. Türkiye önemli bir terörle mücadele ortağı. Onlarla yakın istişare içerisinde olmaya devam edeceğiz. Her ülke, ne yapacağına, neye imza atacağına kendisi karar verecek ancak şunu vurgulamak isterim ki Türkler terörle mücadelede çok yakın bir ortak" dedi.


Dün gece Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde toplanan ve IŞİD ile mücadele konusunun ele alındığı zirvenin ardından bir sonuç bildirgesi imzalanmış, ABD, Suudi Arabistan, Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’ın imzaladığı bu bildirgeye Türkiye imza koymamıştı.

İddialara göre, toplantıda Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sonuç bildirgesini Ankara’ya ileterek değerlendirme istedi. Ancak Ankara onay vermeyince, Çavuşoğlu imza koymadan Cidde’den ayrıldı.