Beyaz yalan: Hastamız var

Kışın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu' nun en büyük sorunu yoğun kar nedeniyle köy yollarının ulaşıma kapanması.

MUŞ - Kışın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu' nun en büyük sorunu yoğun kar nedeniyle köy yollarının ulaşıma kapanması. Köy Hizmetleri ekipleri teknik ve sayısal olarak yetersiz kalınca, yüzlerce köy yolu haftalarca ulaşıma kapanıyor.
Muş Köy Hizmetleri İl Müdürü Murat Ceylan, bu nedenle, yol açma çalışmalarında önceliği hastası olan köylere verdiklerini söyledi. Ancak Ceylan, vatandaşların bazen 'Hastamız var' diye yalan ihbarda bulunmasından
şikâyetçi. Ceylan, "Bize 'Hastamız var, yetişin' diye yalan haber gönderen köylülerin yolunu açmaya çalışırken, gerçekten hastası olan bir başka köy zor durumda kalıyor. Her yere yetişmemiz mümkün değil. Bu nedenle lütfen köylüler yalan ihbarda bulunmasın" dedi.
Doğru haber hayat kurtardı
Köy Hizmetleri'nin dün, Korkut ilçesine bağlı Tan Köyü'nden aldıkları ihbar doğru çıktı. Safra kesesinden rahatsızlanan Rındı Sönmez, yolun kapalı olması nedeniyle hastaneye götürülemedi.
Muhtar Abdulsamet Sönmez, durumu yetkililere bildirdi. Ardından Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ekipleri, üç saatlik çalışmanın sonunda, Tan Köyü'nün 50 km.'lik yolunu ulaşıma açarak, Sönmez'i Muş Devlet Hastanesi'ne
götürdü. Tedavi altına alınan Sönmez'in durumu iyi.