'Beyaz yalan'ın ustası kadınlar

Daha sosyal olan kadınlar, kilolu arkadaşına 'Mini eteğin yakıştı' türü beyaz yalanlarında, jest ve mimik yardımıyla inandırıcı olmakta bir hayli usta. Erkekler de yalana başvuruyor, ama maskelemekte beceriksizler.

ANKARA - İngiliz ruhbilimci Dr. Jez Rose'a göre, yalan konusunda kadınlar erkeklerden daha 'becerikli'. Daha çok kilolu bir arkadaşına mini eteğin yakıştığını söylemek türünden beyaz yalanlara başvuran kadınlar, bu sırada yalan söyleyenlerin tipik belirtilerini göstermiyor. Erkeklerin söylediği yalanlar ise çok kolay anlaşılıyor.
Rose'a göre yalan söyleyenler, bu sırada sürekli yüzüne dokunuyor, burnunu kaşıyor, dudaklarını ısırıyor, gözlerini kırpıştırıyor, kaçırıyor ya da kapıya dikiyor, detayları kafasında canlandıramadığı için tereddüde düşüyor, konuşması yavaşlıyor, ayaklarını yere vuruyor, sandalyesinde sallanıyor, kendini korumak ister gibi kollarını kavuşturuyor, tiklerini kontrol etmekte güçlük çekiyor, kalp atışlarının artışına bağlı yüzü kızarıyor, kendi söylediklerine ve söyleyeceklerine odaklandığı için karşısındakini dinlemiyor, bu yüzden kaşlarını kaldırıp, ağzı bir karış
açık kalmak gibi tepkiler verebiliyor, sıkışırsa konuyu değiştirmeye çalışıyor, vücut diliyle sözleri birbirine uymuyor, ses tonu aşırı yükseliyor veya aniden iniyor, hızlı hızlı konuşup, terliyor.
Daha sosyal bir yapıya sahip olan kadınlar konuşurken sözlerini el-kol hareketleriyle destekleme ve inandırıcı şekilde karşısındakinin gözünün içine bakma alışkanlığına sahip, bu yüzden de yalanları zor anlaşılıyor. "Erkekler konuşurken sadece şimdiye odaklanır. Detayları kafalarında kurmadıkları için de söylediklerini unutur" diyen Dr. Rose, erkeklerin yalanlarının çok daha kolay anlaşıldığını belirtiyor.