Beyaz yardımda ifade zamanı

Beyaz yardımda ifade zamanı
Beyaz yardımda ifade zamanı
Savcılık, Tunceli'deki beyaz eşya dağıtımı ile ilgili 5 muhtarın ifadesini aldı


Ferit DEMİR

TUNCELİ - Valiliğin parasını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşıladığı ve Yüksek Seçim Kurulu'nun ‘Seçimler öncesi dağıtılamaz’ açıklaması yaptığı, Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturma başlattığı beyaz eşya ve mobilya yardımı yoğun kar yağını rağmen köylerde tüm hızıyla sürüyor. Tunceli’de savcılık, yardımlarla ilgili bugüne kadar 5 mahalle muntarının ifadesini aldı.
Tunceli Valiliği'nin ‘Her eve bir beyaz eşya’ kampanyasında beyaz eşyalar ile mobilya dağıtımı tepkiler ve yoğun kar yağını rağmen köylerde sürüyor. Yardımların dağıtımı yapılırken, soruşturmayı sürdüren Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, bu güne kadar 5 mahalle muhtarının ifadesine başvurdu. Muhtarlara, mobilyaların nasıl dağıtıldığı, kimlere verildiği, dağıtımlar sırasında herhangi bir parti adı kullanıp kullanılmadığı yönünde sorular yönelttiği bildirildi.
Tunceli Valiliği, beyaz eşya yardımını bugün merkeze 10 kilometre uzaklıktaki Aktuluk ile 30 kilometre uzaklıktaki Yolkonak köylerinde yarım metreyi bulan ve yoğun kar yağışı altında buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon ve fırın dağıtarak sürdürdü. Kamyonetlerle köylere götürülen eşyalar, Valilik tarafından daha önceden isimleri belirlenen ailelerin evlerine kadar götürülüp imza karşlığında teslim edildi.
Aktuluk Köyü'nde yıkık okul binasında yalnız yaşayan 82 yaşındaki Fatma Kara, kendisine buzdolayı verildiğini ancak, bakıma muhtaç olduğunu söyledi. Gözyaşları döken Kara, “Hastayım, ayaklarım tutmuyor, yürüyemiyorum. Sobayı yakamıyorum, su yok yemek yok. Ben yalnızım, kimsem de yok. Bakıma muhtaç biriyim, bana yardım yerine yiyecek versinler, ev versinler” dedi.
Köylüler Fatma Kara'nın kimsesinin bulunmadığını ve köylülerin ona baktığını ve devletin sahip çıkmasını istediklerini söyledi. Bazı köylüler yardımların durumları iyi olan ailelere de verildiğini öne sürerek, gerçek ihtiyacı olanların yardımlardan yararlanamadığını savundu.
Yolkonak Köyü'nde bazı aileler yardımların yetersizliğinden yakınarak, dağıtımda haksızlık yapıldığını öne sürdü. Köylülerden Musa Büyükdağ, “Bir çamaşır makinası aldım, oysa ailemde 4 kişinin yeşil kartı var. Her kart sahibine bir beyaz eşya vermeleri gerekiyordu” dedi. Beser Atan ise, “Benim özürlü kızım olmasına rağmen yardım alamadım. Sadece bir fırın verdiler. Bana da vereceklerini söylediler ama vermediler. Hak etmeyenlere yardımlar dağıtıldı, benim buzdolabına ihtiyacım var” dedi. (dha)